26.02.2018, 00:00

Firmy si musia „nafúknuť“ archívy

Pri zmenách v zákone o účtovníctve ide najmä o dve negatívne novinky, ktoré podnikatelia považujú za neprimerané. Ide o zvýšené nároky na uchovávanie dokladov a o to, že štát vám môže celkom zrušiť možnosť podnikať.

Firmy si musia „nafúknuť“ archívy
Zdroj: TASR

Prvou veľmi kritizovanou zmenou v zákone o účtovníctve je, že za opakované nevedenie účtovníctva sa zavádza možnosť zrušiť živnosť. Druhým problémom sú zvýšené náklady na archiváciu, pretože sa predĺžila povinnosť archivovať doklady z piatich na desať rokov. „Tiež sa nepodarilo odstrániť zbytočne komplikované postupy a metodiku pri účtovaní v mnohých oblastiach, kde by sa to dalo významne zjednodušiť, a tým uľahčiť život najmä mikropodnikateľom,“ uvádza výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.

Koho sa zákon dotkne viac
Nové problémy sa podľa Kremského týkajú najmä malých firiem. Ako však zdôvodňuje Miloš Martončík, riaditeľ na oddelení auditu spoločnosti Deloitte, zmeny sú v princípe aplikovateľné na všetky spoločnosti. Ide napríklad o drobnú úpravu týkajú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.