26.02.2018, 00:00

Živnostníci by si mali zistiť, či musia viesť účtovníctvo

Zmeny zasiahnu všetkých podnikateľov, ktorí vedú jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, hovorí daňová poradkyňa Mária Sameková.

samsung galaxy note efektivita
Zdroj: Samsung


Po novom sa majú účtovné záznamy uchovávať nie päť rokov, ale 10 rokov. Znamená to, že po novom ich bude môcť daňová kontrola kontrolovať u fyzických a právnických osôb nie posledných päť rokov, ako to bolo doteraz, ale až 10 rokov?
Predĺženie archivačnej lehoty súvisí s Akčným plánom boja proti podvodom. Neznamená to však vo všeobecnosti automatické predĺženie lehoty na daňovú kontrolu.

Prečo?
Lehoty na vyrubenie dane alebo rozdielu dane oproti priznaniu upravuje Daňový poriadok. Podľa neho aj doteraz mohol správca dane vyrubiť daň alebo rozdiel dane v lehote piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať priznanie. Je to v podstate šesť rokov po skončení konkrétneho daňového obdobia. V prípade subjektu, ktorý si uplatňuje odpočítanie straty, môže správca dane vyrubiť daň alebo rozdiel dane až do siedmich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať priznanie, v ktorom sa táto strata vykázala, čo je osem rokov. V niektorých prípadoch, napríklad, ak mal daňový subjekt transakcie so zahraničím, pri ktorých sa uplatnili medzinárodné zmluvy, možno vyrubiť daň alebo rozdiel dane najneskôr do 10 rokov od konca roka, keď vznikla povinnosť podať priznanie. A to je až 11 rokov po skončení daňového obdobia. Účtovn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.