26.02.2018, 00:00

Riešenie kľúčových účtovných situácií

Zložité účtovné situácie pri eseročkách alebo u živnostníkov? Tu sú riešenia najčastejších z nich. Odborníci vysvetľujú rôzne účtovné prípady z praxe. Radia vám Erik Lacza, partner v spoločnosti Fontionnel & Co., a Tomáš Ráno, daňový poradca a audítor v spoločnosti Solidita.

Riešenie kľúčových účtovných situácií
Zdroj: Reuters

Erik Lacza, partner v spoločnosti Fontionnel & Co.


Kúpa nového vozidla z EÚ neplatiteľom DPH a daňové priznanie k DPH
Použitie nového vzoru daňového priznania k DPH nás čaká prvýkrát vo februári 2018, reč je o platiteľoch DPH. Avšak pozor, ak ste napríklad nadobudli nové motorové vozidlo z iného členského štátu ako neplatiteľ DPH, lehota na splnenie povinnosti podať daňové priznanie je do siedmich dní od jeho nadobudnutia. Z tohto vyplýva, že k použitiu nového vzoru môže v praxi dôjsť už aj v januári 2018. Ak napríklad osoba nadobudne nové auto z Rakúska 22. 1. 2018, do 29. 1. 2018 je povinná podať daňové priznanie na novom tlačive.

Kalendárny rok verzus hospodársky rok a daňové priznanie k dani z príjmov
SZČO vykonávajúce podnikateľskú činnosť na základe osvedčenia o živnostenskom oprávnení budú v roku 2018 za rok 2017 podávať daňové priznanie k dani z príjmov typu B na novom tlačive. Čo sa týka eseročky, ak má účtovné obdobie kalendárny rok, to je od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2017, použije taktiež nové tlačivo. Ak by mala eseročka účtovné, a teda aj zdaňovacie obdobie hospodársky rok a lehota na podanie daňového priznania by uplynula ešte v roku 2017, avšak eseročka by oznámila daňovému úradu predĺženie lehoty na podanie d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.