27.02.2018, 00:00

Zákon o účtovníctve zvyšuje náklady firmám

Novelizácia zákona o účtovníctve nepriniesla veľa zmien v porovnaní s novelizáciami v minulých rokoch, ale niektoré opatrenia sa výrazne dotkli malých aj veľkých firiem. Predovšetkým predĺžená doba archivácie dokladov, aj možnosť zrušenia podnikania pri opakovanom porušení zákona.

Zákon o účtovníctve zvyšuje náklady firmám
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Miloš Martončík, riaditeľ na oddelení auditu spoločnosti Deloitte

1. Skoršie zatriedenie
Čo nám vo firme uľahčí prácu s účtovníctvom? Zatiaľ máme pocit, že sa len zvýšia náklady a prácnosť.
Napríklad predĺžené lehoty na podávanie schválenia závierky do registra, možnosť podať iba jednu konsolidovanú výročnú správu za celú skupinu podnikov. Navyše je rozšírená možnosť zvoliť si vykazovanie podľa medzinárodných štandardov IFRS, urobiť si skoršiu zmenu zatriedenia do veľkostných skupín pri zlúčeniach a rozdeleniach, kedy netreba čakať ďalšie dva roky.

2. Zjednotenie správ
Ako to bude po novom s konsolidovanou výročnou správou?
Materská účtovná jednotka, ktorá má povinnosť zostaviť individuálnu výročnú správu a zároveň konsolidovanú výročnú správu, môže údaje z týchto dvoch spojiť do jednej správy. Novelizáciou sa upresnilo, že táto je konsolidovaná výročná správa. Toto sa však neodlišuje už od zabehnutej praxe.

Odpovedá Martin Gallovič, partner spoločnosti PwC

3. Sankcie za omeškanie
Zavádza sa inštitút osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve? Koho najviac postihne?
Čo sa týka zavedenia inštitútu osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve, táto sankcia má mať preventívnu povahu. Týka sa správneho deliktu, čiže porušenia zákona, kedy spoločnosť neviedla účtovníctvo, nezostavila účtovnú závierku alebo robila účtovné zápisy mimo účtovných kníh, robila účtovný zápis o účtovnom prípade, ktorý nevznikol, zatajovala a nezaúčtovala skutočnosť, ktorá je predmetom účtovníctva. Za osobitne závažné porušenie zákona sa považuje opakované spáchanie takéhoto správneho deliktu. V takomto prípade daňový úrad udelí subjektu pokutu vo výške troch miliónov eur a tiež môže byť podaný podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia. Pôvodne znenie zákona pojem osobitne závažného porušenia zákona nepoznalo, a tým neexistovala možnosť podania návrhu na zrušenie živnostenského oprávnenia a výška pokuty bola určená hraničným rozpätím, kde toto bola maximálna možná výška pokuty.

4. Predĺženie lehoty
Uľahčí to účtovníkom prácu? Nie sú to len samé prekážky pre firmy?
Uľahčí. Napríklad čo sa týka uloženia oznámenia o schválení závierky do registra. Pokiaľ spoločnosti nemajú závierku schválenú svojím orgánom v stanov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.