06.03.2018, 00:00

Prenájom bytu zdaňte správne

Prenajímaný byt, dom alebo garáž. Všetko musíte oznámiť na daňovom úrade. Nie vždy sa však na vás vzťahuje daň. Ak ju už musíte hradiť, uplatnením výdavkov alebo rozdelením príjmov ju môžete znížiť.

Prenájom bytu zdaňte správne
Zdroj: Archív HN

odpovedá: Finančná správa SR

1. Zmluva s nájomníkmi
V byte mám podnájomníkov, preto sa musím registrovať na daňovom úrade. Je potrebné na registráciu doniesť aj zmluvu o nájme?
Kto prenajíma byt a má povinnosť registrácie na daňovom úrade, spolu so  žiadosťou o registráciu predloží na overenie údajov originál zmluvy alebo zápisnice o nájme. Ten vám daňový úrad po preverení vráti. V prípade, že zmluvu alebo zápisnicu nepredložíte, na úrade s vami spíšu zápisnicu o ústnom pojednávaní.

2. Dve a viac nehnuteľností
Vlastním viac nehnuteľností a pri prenájme prvej som si splnil svoju registračnú povinnosť. Musím oznámiť na daňovom úrade aj prenajatie druhej a každej ďalšej nehnuteľnosti?
Ak ste už ako fyzická osoba nahlásili na úrade jeden prenájom, nie je potrebné, aby ste nahlasovali prenajatie každej ďalšej nehnuteľnosti.

3. Priznanie príjmov z prenájmu
Čo všetko mám brať do úvahy pri priznaní príjmov z prenajatej nehnuteľnosti?
Ak ste si v minulom roku prenajímali svoj dom, byt či inú nehnuteľnosť, zvážte, či nemusíte podať daňové priznanie. Mali by ste ho podať vtedy, ak všetky vaše zdaniteľné príjmy za rok 2017 boli vyššie než 1 901,67 eura. Pozor však na to, že podľa zákona sa prenájom oslobodzuje od dane do sumy 500 eur za príslušný rok. Preto sa do základu dane započíta len príjem z prenájmu siahajúci nad túto hranicu. Po odpočítaní sumy oslobodenia uvediete zvyšné príjmy v priznaní fyzickej osoby v tlačive typu B v oddiele číslo VI, v tabuľke číslo jeden a v stĺpci jeden. Daňové výdavky sa uvádzajú v stĺpci číslo dva a aj keď ich započítate, ale nie ste účtovnou jednotkou, nemusíte k priznaniu prikladať žiadne výkazy.

4. Stena pre reklamu
Mám povinnosť ohlasovať na daňovom úrade prenájom takého typu, keď mám na rodinnom dome reklamu nejakej firmy?
Registračná

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.