07.03.2018, 00:00

Živnostníkom paušálne výdavky šetria čas

Živnostníci si daňové priznanie za rok 2017 môžu urobiť oveľa príjemnejšie, rýchlejšie a bez stresu. Skutočnosť, že namiesto trápenia s dokladmi a so zložitým jednoduchým účtovníctvom si môžu uplatniť až 60-percentné paušálne výdavky, pomôže mnohým, aj keď neodbremení všetkých.

Živnostníkom paušálne výdavky šetria čas
Zdroj: Dreamstime

Účtovníctvo určite nepatrí k obľúbeným činnostiam podnikateľov. Mnohé profesie živnostníkov či ľudia v slobodných povolaniach vzťah k číslam nemajú a sami si s daňovým priznaním ani s účtovníctvom neporadia. „Zvýšenie paušálnych výdavkov na 60 percent vnímam pozitívne, pretože umožní širšej skupine živnostníkov a iných SZČO venovať sa svojmu podnikaniu a tráviť menej času s papierovačkami a účtovníctvom,“ hovorí Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Pre koho je paušál výhodný
Paušálne výdavky sú podľa Solíka vhodné najmä pre tých podnikateľov, ktorí nenakupujú veľa vstupov pre svoju podnikateľskú činnosť, podnikajú bez zamestnancov a zdroj ich príjmov je najmä ich vlastná práca.

Ide predovšetkým o živnostníkov a SZČO, ktorí vykonávajú duševnú prácu, ako napríklad programátori, dizajnéri, architekti, marketéri, spisovatelia, textári, herci, režiséri a iní umelci, poradcovia, účtovníci, pracovníci vykonávajúci rôzne druhy kontrol a revízií a podobné povolania. „Mnoho mladých podnikateľov začína podnikať najmä v službách, tak možno očakávať, že toto opatrenie využijú a poteší ich. Najmä pri rozbehu podnikania pomôže zvýšenie paušálnych výdavkov nasmerovať energiu na rozvoj biznisu namiesto trávenia času prípravou dokladov pre účtovníka,“ dodáva Solík.


Výška paušálnych výdavkov je však obmedzená, daňovníci si môž

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.