07.03.2018, 00:00

Dohodári ocenia nové príplatky

Väčšej mzdy sa dočkajú nielen zamestnanci, ale aj ľudia na dohodu. V tomto roku začína platiť novela Zákonníka práce, podľa ktorej si prilepšia za prácu v noci, cez víkend a vo sviatok.

Dohodári ocenia nové príplatky
Zdroj: Archív HN

Je veľa odvetví, ktoré sa bez dohodárov nezaobídu, v hotelierstve, stavebníctve či gastronómii. Nárazová práca sa nedá do dôsledkov naplánovať dopredu a práve vtedy sa na ňu využívajú napríklad brigádnici. Aj ich sa dotknú zmeny v príplatkoch za nočnú prácu, za prácu v sobotu, nedeľu, ale aj za prácu vo sviatok, ktoré prináša Zákonník práce od tohto roka. Bude sa to týkať všetkých, ktorí majú so zamestnávateľom uzavretú dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov.

Zvýšenie platov
Zákonník práce upravuje rozsah výkonu všetkých troch typov dohôd, ako aj vyplácanie odmien. „Za každú hodinu práce vo sviatok bude dohodárovi podľa nariadenia vlády patriť dohodnutá odmena, ktorá bude zvýšená najmenej o sumu minimálnej mzdy za hodinu,“ informuje Veronika Husárová, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Príplatok za prácu v noci, v sobotu a nedeľu sa bude počítať z minimálnej mzdy a príplatok za sviatok z priemerného zárobku zamestnanca,“ vysvetľuje.


Spôsob výpočtu priemerného zárobku zamestnanca určuje paragraf 134 Zákonníka práce. Keďže sa však pr

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.