29.03.2018, 10:05

O príspevok na zateplenie domu môžete žiadať od 1. apríla

Ministerstvo dopravy a výstavby spustilo v poradí už štvrtú výzvu na dotácie na zateplenie rodinného domu.

O príspevok na zateplenie domu môžete žiadať od 1. apríla
Zdroj: Dreamstime

Žiadosti môžete podávať elektronicky od 1. apríla do 31. augusta, alebo do naplnenia určeného počtu 500 zaevidovaných žiadostí. Vďaka dotácii môžete pokryť významnú časť nákladov na zateplenie fasády, strechy, vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovaným a nevykurovaným priestorom či na výmenu okien. 

Maximálna výška príspevku na samotné zateplenie predstavuje 8 000 eur; ďalších 800 eur je príspevok za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia, za vypracovanie žiadosti o príspevok na zateplenie či za vypracovanie energetického certifikátu. Po nedávnej zmene podmienok môže majiteľ rodinného domu získať štátnu dotáciu aj na výmenu zdroja tepla. Na špecializovanej stránke www.vsetkoozatepleni.sk nájdete prehľad podmienok aj postup pri podávaní žiadosti.
Okrem príspevku na zateplenie môžu domácnosti získať finančný príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) spustila projekt s názvom Zelená domácnostiam, ktorý financuje Ministerstvo životného prostredia. Štátny dotačný program je určený pre rodinné a bytové domy a zjednodušuje situáciu tým, ktorých doteraz odrádzali vysoké vstupné náklady na inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov či tepelného čerpadla. Na veterné turbíny a tepelné čerpadlá sa poskytuje najvyššia dotácia 3 000 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.