Ku každému pozemku vedie cesta, ktorá je vlastníctvom obce. Dlhé „slíže“ nahradili tvary s primeranou dĺžkou a šírkou, na jednej parcele klesol počet spoluvlastníkov, vo väčšine parciel je jeden vlastník, ktorý má pozemok vo výlučnom vlastníctve, teda v jednej jednine. Takto vyzerajú role tam, kde majú za sebou pozemkové úpravy. Takto by sa mali sceliť pozemky, o ktoré sa delia vlastníci na širokých lánoch polí. Sceľovanie pôdy sa doteraz urobilo iba na 436 z celkovo 3 559 katastrálnych území. Štát chce v najbližšom období rozbehnúť ďalšie v 168 katastrálnych územiach.
Zoznam je už známy
V novom programovacom období bolo z Programu vidieka na roky 2014 až 2020 určených na pozemkové úpravy 85 miliónov eur. Doteraz sa minulo okolo 45 miliónov na výstavbu spoločných zariadení a opatrení. „Realizovali sa iba tam, kde pozemkové úpravy boli v minulých rokoch ukončené,“ vraví Andrej Vašek, riaditeľ pozemkového odboru na ministerstve pôdohospodárstva. Na eurofondovom účte ostalo okolo 38 miliónov. Bude táto suma stačiť? „Stačiť bude, preto sa vyberalo viac menších území, aby sme ukazovateľ minimálne 130 ukončených pozemkových úprav splnili,“ vraví Vašek.
Známy je už aj konečný zoznam katastrálnych území, v ktorých sa pozemkové úpravy rozbehnú. Verejné obstarávanie bolo vyhlásené. Zoznam je teda dostupný na internete, odkázal šéf odboru. Vylúčili sa katastrálne územia nad dvetisíc hektárov kvôli tomu, aby sa časovo stihlo vykonanie projektu v rámci tohto programovacieho obdobia. „Keďže proces trvá ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.