StoryEditor

Idete zatepľovať? Pozor na vhodné materiály, upozorňuje expert

15.04.2018, 18:25
Autor:
run, redrun, red
Ak sa rozhodnete zatepľovať, zvážte výber materiálov. Kvôli peniazom, ale aj bezpečnosti či životnému prostrediu.

V súčasnosti sa zatepľuje hlavne minerálnou vlnou a polystyrénom, upozorňuje Matej Šulc z portálu energieprevas.sk. V ponuke však sú, ako zdôrazňuje, i ďalšie alternatívne materiály.

Minerálna vlna

Minerálna vlna môže byť buď sklenná minerálna vlna, alebo kamenná minerálna vlna. Sklenná minerálna vlna je zložená z kremíka a recyklovaného skla. Medzi hlavné výhody patrí požiarna bezpečnosť, stálosť tvaru a paropriepustnosť. Je odolná voči hnilobe, plesniam a škodcom. Najčastejšie sa používa na strechy, fasády, stropy aj vnútorné steny. Pri zatepľovaní bytových domov sa pre nehorľavosť využíva spolu s polystyrénom vo vyššej časti bytového domu.
Kamenná minerálna vlna je na rozdiel od sklennej zložená z čadiča a nie kremíka. Vďaka tomu má väčšiu objemovú hmotnosť a nedeformuje sa tak ako sklenná minerálna vlna. Je ideálna na konštrukcie s vyššími akustickými nárokmi, fasády, strechy, podlahy aj priečky. Nevýhodou minerálnej vlny oproti polystyrénu je hlavne vyššia obstarávacia cena.

Polystyrén

Polystyrén patrí medzi najčastejšie materiály na zatepľovanie. Medzi jeho hlavné výhody patrí hlavne nízka cena a ľahká opracovateľnosť. Výhodou je aj to, že sa predáva už v podobe predpripravených polystyrénových platní už so sklotextilnou mriežkou, na ktorú sa už len nanesie omietka. Patrí tak medzi materiály s najjednoduchšou inštaláciou, predpripravené platne stačí na dom iba pripevniť kotvami a lepidlom. Je veľmi obľúbený pri zatepľovaniach starších domov.
Jeho hlavnou nevýhodou je vyššia horľavnosť, a preto sa využíva hlavne na zatepľovanie plochých striech, fasád a konštrukcií bez nároku na ochranu proti požiaru a hluku. Z požiarnych dôvodov tiež napríklad nie je vhodný na vyššie časti budov.

Alternatívne materiály

Okrem minerálnej vlny a polystyrénu si môžeme vyberať z viacerých alternatívnych materiálov. Ide hlavne o penový polyuretán, penové sklo a drevovláknitú izoláciu. Medzi najnetradičnejšie patrí ovčia vlna a slama. Využívajú sa hlavne na netradičné stavby ako koliby, chalupy, či valašské domy. Rozdiel je v cene. Kým ovčia vlna je drahá, pretože musí byť chemicky upravená, slama je lacná, no pri nej môžete naraziť na problém s certifikáciou stavby.
Zaujímavým materiálom je fúkaná izolácia z čistých drevných vlákien – tzv. drevovláknitá izolácia. Vyrába sa z krátkych jemných vlákien mäkkého dreva s prímesou živíc a parafínov. Jej výhodou je schopnosť prepúšťať vodnú paru, čo sa využíva hlavne pri otvorených konštrukciách, napríklad drevostavbách. Efektívne znižujú hluk a majú dobrú schopnosť tepelnej akumulácie. .
Penový polyuretán poznáte určite hlavne z populárnych PUR pien. Okrem izolácie drobných škár, na ktoré sa PUR peny využívajú sa nim môžu zatepľovať aj väčšie plochy. Jeho výhodou je hlavne tvarovateľnosť, čo oceníte napríklad pri izolácii trubiek.
Penové sklo sa vyrába recykláciou sklenených črepín a patrí medzi materiály s najväčším potenciálom do budúcnosti. Využíva sa hlavne pre izoláciu základových dosiek a pri rekonštrukciách podláh, stropov a striech starších budov. Pri jeho použití pod základovou doskou funguje zároveň ako drenáž, obmedzuje prenikanie vlhkosti k základovej doske a jej ďalšiemu negatívnemu ovplyvňovaniu preniknutou vlhkosťou.

01 - Modified: 2023-05-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Chcete mať na dvore vlastnú studňu? Takto treba postupovať na úradoch 02 - Modified: 2023-05-20 11:57:01 - Feat.: - Title: Rakúsky prevádzkovateľ diaľnic Asfinag stavil na recykláciu starých materiálov, slúžia pri nových stavbách 03 - Modified: 2023-05-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si od štátu požičať peniaze na bývanie? Musíte splniť tieto dôležité podmienky (+ tabuľka) 04 - Modified: 2023-04-28 12:00:00 - Feat.: - Title: Svojpomocne si postavil dom za tretinu trhovej ceny v záplavovej oblasti. Takto to dopadlo 05 - Modified: 2023-04-18 17:30:00 - Feat.: - Title: Úpravu studne musíte po novom hlásiť úradu. Čo potrebuje vedieť o stavbe?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. jún 2023 19:43