18.04.2018, 00:00

„Vojne“ o bohatstvo sa dá vyhnúť

Vlastniť majetok v manželstve prináša mnoho situácii, ktoré treba pri predaji či dedení zohľadniť. Riešenia približuje právnik Milan Ficek.

„Vojne“ o bohatstvo sa dá vyhnúť
Zdroj: Reuters


Čo je to BSM
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov alebo BSM je spoločenstvo vlastníckych práv oboch manželov k veciam, ktoré nadobudli počas trvania ich manželstva. Základným znakom tohto majetkového spoločenstva je, že manželia nemajú kvantitatívne určený podiel na vlastníckom práve k spoločnej veci. Vzhľadom na bezpodielovosť platí zásada rovnosti manželov v tomto spoločenstve vlastníckych práv.

Zánik, vznik a rozsah BSM
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vznikne uzatvorením manželstva. Je v ňom všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Avšak s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov. „Ďalej sa BSM nevzťahuje na veci vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý vlastnil vydanú vec pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka,“ upozorňuje Milan Ficek z Advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.


Čo do BSM nepatrí:
veci získané dedičstvom
veci získané darovaním
veci, ktoré slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov
veci vydané v rámci reštitúcie majetku len jedného z manželov

Rozšírenie a zúženie BSM
Ako manželia môžete na základe notárskej zápisnice dohodou rozšíriť alebo zúžiť rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Rozšírenie rozsahu bude znamenať, že do BSM budú patriť aj tie veci, ktoré by inak patrili do výlučného vlastníctva iba jedného z manželov. Zúžením rozsahu BSM treba rozumieť to, že zo spoločného majetku manželov bude vyňatá určitá vec do výlučného vlastníctva jedného z manželov.

„Treba upozorniť, že BSM nezaniká zrušením spoločnej domácnosti manželov, teda nezaniká z dôvodu, že manželia žijú oddelene,“ vraví Milan Ficek. BSM zaniká právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva a rozhodnutím súdu o zrušení BSM počas manželstva. Súd na návrh zruší BSM počas manželstva zo závažných d

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.