23.04.2018, 00:00

Mediáciu berú Slováci s rezervou, ale už sa u nás udomácňuje

Keď sa jedna z rozhádaných strán obráti na mediátora, nie vždy to druhá strana vezme s pochopením. Predpojatosť sa však darí postupne odbúravať. O detailoch mediátorskej práce hovorí mediátor Jaroslav Brezina, predseda Slovenskej komory mediátorov.

Mediáciu berú Slováci s rezervou, ale už sa u nás udomácňuje
Zdroj: Archív Julie Jungwirthovej

Akého druhu bývajú najčastejšie spory, ktoré riešite ako mediátor?
Spory – riešil som ich počas svojej praxe už množstvo – najčastejšie súvisia s rozvodmi, so starostlivosťou o maloleté deti a s delením majetku. Čoraz častejšie sa však vyskytujú i obchodné spory.

Ak by ste to mali vyjadriť v percentách, aký podiel dosahujú spory úspešne vyriešené mediáciou a ktoré situácie tu prevažujú?
Z tých, ktoré reagujú na mediáciu pozitívne, sa viac než 70 percent prípadov končí dohodou. Najčastejšie sa takto darí riešiť majetkové spory. Najkomplikovanejšie sú, naopak, tie nemajetkové, keď účastníkov sporu väčšinou nič netlačí a nemajú žiadny záujem sa finanč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.