1. Predaj podielov na lesných pozemkoch
Podiel na spoločnom lese vám nikto nemôže ukradnúť. Nič na tom nemení ani novela zákona o pozemkových spoločenstvách účinná od 1. júla 2018. Potvrdzuje to aj advokát Matej Marhavý. S takouto zmenou podľa advokáta nemôže zákonodarca rátať ani do budúcnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou by ju totiž Ústavný súd zrušil pre jej protiústavnosť. Advokát upozorňuje na Ústavu, podľa ktorej má každý právo vlastniť majetok. „Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu,“ zdôrazňuje. Novela od júla spresní zákaz prevodu spoluvlastníckych podielov na samotné spoločenstvo. „Ide o to, že podľa doterajšej úpravy sa to ľahko obchádza. Samotné spoločenstvo síce podiely nemôže nadobúdať, no zákon v aktuálnom znení nebráni nadobúdať tieto podiely zo strany subjektov, ktoré založia a ovládajú spoločenstvá,“ vraví Marhavý.
Čo sa zmení: Od 1. júla 2018 bude platiť, že ak výbor v mene spoluvlastníkov uzatvorí zmluvu o prevode podielu na spoločnej nehnuteľnosti, nadobúdateľom sa stávajú všetci – pomerne podľa veľkosti podielov. „Takýmto spôsobom sa ale majetok urbárnikov môže iba rozšíriť, nie zúžiť,“ podčiarkuje advokát.
2. Bez súhlasu členov
Pozemkové spoločenstvá hospodária dvojakým režimom. Môže ísť pritom nielen o lesný pozemok, ale aj ornú pôdu, pasienky. „Treba rozdeľovať, či ide o spoločnú nehnuteľnosť alebo ide o spoločne obhospodarovanú nehnuteľnosťou, je v tom zásadný rozdiel aj pri prevode vlastníctva,“ zdôrazňuje Juraj Vanko, podpredseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov. Upozorňuje preto, že pri spoločne ob...
Zostáva vám 85% na dočítanie.