30.04.2018, 00:00

Ďalšie tipy a triky, ako ušetriť na odvodoch

Kedy sa samostatne zárobkovo činnej osobe oplatí založiť eseročku, prerušiť podnikanie či využiť rôzne lehoty? Radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Ďalšie tipy a triky, ako ušetriť na odvodoch
Zdroj: Reuters

Základné fakty a tipy pre odvody sociálneho poistenia

Ak sa chcete ako SZČO vyhnúť odvodom do Sociálnej poisťovne, je vhodné sledovať si svoje príjmy už počas roka a v prípade hrozby prekročenia zákonom stanovenej hranice pre vznik povinného nemocenského poistenia príjmy kombinovať napríklad s príjmami na základe zmlúv podľa Občianskeho zákonníka alebo pasívnych príjmov podľa autorského zákona, či príjmov zo závislej činnosti.

Keďže sociálne poistenie nepozná inštitút ročného zúčtovania preddavkov na poistné, Sociálna poisťovňa pri povinnosti platiť odvody neprihliada na fakt, že si ich SZČO platí už z iného zdroja, napríklad zamestnania.

Ak sa rozhodnete pre vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, je najvhodnejšie začať činn

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.