03.05.2018, 00:00

Režim v nájme pôdy sa od mája mení

V nájmoch poľnohospodárskych pozemkov sú od mája novinky. Na tieto, ako aj na ďalšie pravidlá prenajímania a predaja pôdy upozorňujú experti.

Odpovedá Lenka Hrnčiarová, odbor legislatívy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
1. Zápis v katastri
Minimálna dĺžka nájmu je naďalej päť rokov. Majú sa takéto zmluvy evidovať v katastri?
Nájomné zmluvy by sa mali zapisovať do katastra, keďže trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov. Podľa katastrálneho zákona to však nie je definované ako povinnosť. Zo skúseností môžem povedať, že dochádza k zápisu do katastra, keďže je to naviazané aj na zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Túto daň vo väčšine prípadov uhrádza nájomca. Maximálna dĺžka 25 rokov bola už neprimeraná a vraciame sa tak k 15 rokom. Ide o maximálne obdobie, na ktoré sa budú môcť uzatvárať nájomné zmluvy.

2. Obvyklé nájomné
Na čo bude slúžiť obvyklá výška nájomného, za ktoré sa pôda prenajíma v danom katastri?
Ak sa vlastník s nájomcom na výške nájomného nedohodnú, v takom prípade sa bude vychádzať z takto zisteného údaju v danom katastrálnom území za hektár poľnohospodárskej pôdy. Každoročne tento údaj zverejní príslušný okresný úrad k 30. júnu a pôjde o údaj za predchádzajúci rok za každé katastrálne územie zvlášť. Okresný úrad ho zistí práve z evidencie dohodnutého a zaplateného nájomného. Pôjde o priemernú výšku nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy v danom katastrálnom území. Prvý údaj bude dostupný za tento rok, teda za rok 2018, v budúcom roku. Výpočet je uvedený vo vyhláške, ktorá je zatiaľ v medzirezortnom pripomienkovom konaní, a je teda ešte vždy predmetom diskusií. Výsledná podoba výpočtu sa ešte môže zmeniť.


3. Obnovovanie zmlúv
Ako sa budú obnovovať doterajšie nájomné zmluvy s agrofirmami a družstvami?
Od 1. mája sa končí automatická obnova nájomných zmlúv. Ak si nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, v takom prípade má právo na prednostné uzatvorenie novej nájomnej zmluvy za nájomné v obvyklej výške. Dôležité je zdôrazniť riadne a včas.

4. Prednostné právo
Sú prípady, keď agrofirma nemá prednostné právo na nájom?
Áno, zákon s nimi počíta. Neuplatní sa, ak pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.