14.05.2018, 00:00

Júl zmení živnostníkom odvody

Malých podnikateľov, ktorí za minulý rok podávali daňové priznanie v riadnom termíne, čaká platenie vyšších sociálnych odvodov od 1. júla 2018. Ak ste vlani zarobili vyše 5 472 eur, na odvodoch zaplatíte viac. Pre určenie povinnosti platenia odvodov je rozhodujúca výška príjmov, a nie zisku.

Júl zmení živnostníkom odvody
Zdroj: Dreamstime

Výšku poistného oznamuje Sociálna poisťovňa. „O tento údaj ju netreba žiadať. Každý živnostník dostane informáciu listom, respektíve do e-schránky, ak ju má aktivovanú, najneskôr do 21. júla 2018,“ vysvetľuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Splatnosť nového poistného za júl je do 8. augusta 2018. Ak si niekto posunul odovzdanie daňového priznania, výšku poistného mu poisťovňa oznámi do 21. októbra. Vtedy je splatnosť novej sumy poistného do 8. novembra 2018.

Novinkou malo byť chystané ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Prvýkrát to malo byť v roku 2020 za rok 2019. Proti návrhu sa postavila Sociálna poisťovňa, ktorá má ročné zúčtovanie odvodov vykonávať. Dôvodila tým, že treba zmeniť informačné systémy, a preto žiadala posunúť celý proces o dva roky. Rezort práce to uznal. A v tejto chvíli je isté to, že Sociálna poisťovňa prvýkrát ročne zúčtuje príjmy pracujúcich ľudí najskôr v roku 2021 za rok 2020.


Minimálny mesačný vymeriavací základ pre povinne poistenú SZČO v roku 2018 je 456 eur, z toho vyplývajúce poistné je mesačne 151,16 eura, zatiaľ čo pre SZČO, ktoré majú priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok, a pre SZČO, ktoré dostávajú výsluhový dôchodok a dovŕšili dôchodkový vek, je mesačná suma poistného 123,80 eura, pret

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.