15.05.2018, 00:00

Živnostníci si na odvodoch priplatia

Živnostníci, ktorí podávali daňové priznanie a vedia, aký mali vlani príjem z podnikania, sa musia pristaviť pri sume 5 472 eur. Od nej sa odvíja výška ich sociálnych odvodov.

Živnostníci si na odvodoch priplatia
Zdroj: Archív HN

Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne

1. Termíny platenia
Som začínajúci živnostník, odkedy a ako mám platiť zdravotné a sociálne poistenie?

Samostatne zárobkovo činné osoby musia platiť zdravotné poistenie odo dňa, keď sa nimi stanú, napríklad odo dňa ohlásenia živnosti. Výnimkou sú napríklad študenti, zamestnanci, dôchodcovia, ktorí platia so začiatkom podnikania súbežne zdravotné poistenie. Zákon o zdravotnom poistení im umožňuje stanoviť si na začiatku výšku preddavku na zdravotné poistenie aj v nulovej výške.

Sociálne poistenie musia platiť od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý ich príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti presiahne určitú výšku. Hranicou je príjem vyšší ako 12-násobok 50 percent priemernej mesačnej mzdy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.

2. Zvyšovanie odvodov
Podľa čoho teraz vyrátajú nové odvody pre živnostníkov, ktorí neplatia minimálne odvody?
Rozhodujúce je daňové priznanie za rok 2017. Ak ste ho podali v riadnom termíne, zvýšené odvody zaplatíte od 1. júla. Pri predĺženej lehote až od 1.10. 2018. Podľa výšky príjmov vám vyráta Sociálna poisťovňa platiť preddavky a výšku mesačných preddavkov na sociálne poistenie. Pozor. Rozhoduje príjem, nie zisk. Od dosiahnutých príjmov sa neodpočítavajú v tomto prípade výdavky. Hranica príjmu je 5 472 eur. Ak priznáte vyšší príjem, odvodom sa nevyhnete.


3. Jednotlivé sadzby
Aké odvody musí živnostník odvádzať do Sociálnej poisťovne?
Na nemocenské poistenie ide 4,4 percenta z vymeriavacieho základu, na starobné poistenie 18 percent z vymeriavacieho základu, na invalidné poistenie šesť percent z vymeriavacieho základu a na rezervný fond solidarity 4,75 percenta. Vymeriavací základ sa vypočíta podľa nasledujúceho vzorca – čiastkový základ dane (uvedený v riadku 43 daňového priznania), ku ktorému sa pripočíta poistné zaplatené na povinné verejné zdravotné poistenie a poistné na povinné sociálne poistenie/koeficient 1,486/12.

4. Základ pre výpočet
Ako sa vyrátali minimálny a maximálny vymeriavací základ a odvody z nich?
Minimálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov je 50 percent priemernej mesačnej mzdy za rok 2016. Priemerná m

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.