15.05.2018, 00:00

Dedenie: rakúsky vz. uhorský model

Extrémna rozdrobnosť pozemkov už dlho limituje investície na Slovensku. Ako sa pod túto situáciu podpísal uhorský model dedenia? Prečo územia uplatňujúce rakúsky model majú inú prax? Situáciu vysvetľuje Bernhard Hager, partner advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners.

Dedenie: rakúsky vz. uhorský model
Zdroj: Pavol Funtál

VIZITKA:
Bernhard Hager
je rakúsky advokát s povolením na výkon činnosti v Českej a Slovenskej republike. Absolvoval Právnickú fakultu Viedenskej Univerzity, potom pracoval ako univerzitný lektor v Kaynase v Litve, predtým, než v roku 2000 začal vykonávať advokátsku činnosť. V roku 2002 absolvoval postgraduálny program na Londýnskej Univerzite. Venuje sa obchodnému, energetickému a stavebnému právu ako aj právu infraštruktúrnych projektov. Publikuje aj prednáša. Je autorom knižnej monografie Podpora obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a Poskytovanie služieb v Rakúsku.

Vplyvom historického vývoja máme dnes na Slovensku obrovskú rozdrobenosť pozemkov. Je to dôsledok zaužívaného dedičského modelu, ktorý vychádza z uhorského práva. Aký je základný rozdiel medzi dedením pozemkov podľa uhorského a rakúskeho práva?
V minulosti spočíval v tom, že kým v uhorskej časti monarchie sa uplatnil princíp, podľa ktorého pozemky dedili všetci dedičia, v rakúskej dedil pozemky iba jeden dedič. Spravidla najstarší mužský potomok. Uvedené rozdiely mali predovšetkým sociálne príčiny. Územie Slovenska malo prevažne agrárny charakter a vylúčenie niektorých dedičov z možnosti vlastniť pôdu by pre nich malo veľmi negatívne následky, keďže iné možnosti obživy veľmi dlho takmer neexisthnovali. Naproti tomu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.