16.05.2018, 00:00

Vlastníctvo parcely sa dá aj vydržať

Roky hospodárite na poľnohospodárskom pozemku v domnení, že vám patrí. Jedného dňa však zistíte, že je napísaný na suseda. Alebo prechádzate cez cudzí pozemok na svoj a ten vám nový sused zatarasí.

Vlastníctvo parcely sa dá aj vydržať
Zdroj: Dreamstime

Takéto prípady by sa mohli riešiť aj vydržaním. Dá sa to, avšak len ak splníte všetky zákonné podmienky. Oprávnenosť držby, nepretržitosť držby a uplynutie lehoty.

Oprávnenosť držby
„Ak chcem byť oprávnený držiteľ, musí existovať dôvod, ktorý zakladá túto oprávnenosť. Musí teda existovať dôvod si myslieť, že mi určitá vec patrí. Napríklad nadobudol som ju kúpou, uzatvoril som kúpnu zmluvu a zaplatil som kúpnu cenu,“ vraví notár Peter Danczi. Vzťahuje sa to aj na prípady darovacích a zámenných zmlúv. Notár preto upozorňuje, že nestačí, ak nehnuteľnosť alebo nejakú vec užívate. „Aby som bol oprávnený držiteľ, musím ju užívať tak, že mám domnienku, že mi tá vec patrí.“


Pri tomto prvom dôvode súdy začali rozhodovať ohľadne vydržania tak, že táto oprávnenosť musí byť založená skutočným, nielen domnelým dokumentom. „Nestačí sa tak so susedom dohodnúť, že si časť pozemku kupujem, museli sme podpísať aj zmluvu, ktorá následne napríklad nebola zavkladovaná na katastri.“


Vec, v tomto prípade konkrétna parcela, vám musí po celý čas potrebný na vydržanie patriť. A treťou podmienkou je uplynutie lehoty, a to pri hnuteľných veciach tri roky a pri nehnuteľnostiach 10 rokov. „Počas tohto obdobia musím mať vec nepretržite v oprávnenej držbe,“ upozorňuje notár.


Ako sa dostať k pozemku
Vydržanie sa dá dosiahnuť dvomi spôsobmi. Nesporovou a sporovou cestou. Prvá, nesporová, sa dá realizovať pred notárom. „Ak účastník pred notárom vyhlási, že splnil podmienky na vydržanie, notár mu osvedčí, že vec je jeho. Pritom však potrebuje písomný súhlas tých osôb, ktoré sú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.