29.05.2018, 00:00

Ľudia na dohodu si od júla prilepšia

Od mája platia pre dohodárov príplatky za prácu v noci, cez víkend a vo sviatok. Od júla si prilepšia aj dôchodcovia. Pri mzde do 200 eur na mesiac im totiž štát odpustí odvody. Možnosť pracovať na dohodu dostanú už aj predčasní starobní dôchodcovia.

Ľudia na dohodu si od júla prilepšia
Zdroj: Reuters

Odpovedá Veronika Solíková, Účtovná jednotka


1. Výhody zamestnávania
Koľko môžeme u zamestnávateľa pracovať na dohodu?
Dohody o prácach mimo pracovného pomeru sú tri. AkJana Véghová,
Zuzana Dzvoníková neberieme do úvahy dohodu o brigádnickej práci študentov, ktorú je možné uzatvoriť len so študentmi, má zamestnávateľ na výber medzi dohodou o pracovnej činnosti a dohodou o vykonaní práce. Zamestnanec pracujúci na základe dohody o pracovnej činnosti môže pracovať najviac 10 hodín týždenne. Po prepočítaní na mesiac je to približne najviac 40 hodín mesačne a po prepočítaní na rok je to približne najviac 520 hodín ročne. Na dohodu o pracovnej činnosti môže zamestnanec pracovať len 10 hodín týždenne.

2. Písomné uzatváranie
Stačí mi ústna dohoda? Pracujem u kamaráta a sme dohodnutí, ale mám obavy, aby mi vyplatil zarobené peniaze, ak to nemám napísané na papieri.
Zamestnávateľ je povinný dohodu o pracovnej činnosti so zamestnancom uzatvoriť v písomnej forme. Ústne je neplatná a išlo by o nelegálne zamestnávanie s hrozbou pokuty od dvetisíc do 200-tisíc eur. Povinnými náležitosťami každej dohody o pracovnej činnosti sú: vymedzenie dohodnutej práce, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a čas, na ktorý sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Zákonník práce umožňuje uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti len na určitý čas, a to najviac na 12 mesiacov. Potom je však možné s tou istou fyzickou osobou uzatvoriť ďalšiu dohodu o pracovnej činnosti na ďalšie obdobie.

3. Trvanie práce
Pracujem na dohodu o vykonaní práce. Koľko hodín mi môže zamestnávateľ uznať?
Zamestnanec pracujúci na základe dohody o vykonaní práce môže vykonávať prácu v rozsahu najviac 350 hodín v kalendárnom roku, nie najviac 350 hodín v 12 za sebou idúcich kalendárnych mesiacoch nezhodných s kalendárnym rokom. Znamená to, že ak zamestnávateľ uzatvorí dohodu v januári 2018, zamestnanec môže do konca decembra 2018 odpracovať najviac 350 hodín. Ale aj ak zamestnávateľ uzatvorí dohodu v novembri 2018, môže zamestnanec do konca

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.