Obrovskú rozdrobenosť vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov dokážu vyriešiť jedine pozemkové úpravy. Azda každý starosta obce si želá, aby sa začali v jeho lokalite. Či už ide o komplexné, ktoré sa robia spravidla na celom katastrálnom území a hradia sa najmä z eurofondov, alebo o jednoduché, do ktorých investujú obce, vlastníci, ale aj nájomcovia pôdy.
Vyhodnocovanie ponúk
Ešte v apríli ministerstvo pôdohospodárstva informovalo, že štát chce v najbližšom období rozbehnúť pozemkové úpravy na 168 katastrálnych územiach. Zatiaľ sa podľa informácií HN uskutočňuje verejné obstarávanie, ministerstvo pôdohodpodárstva je v etape vyhodnocovania súťažných ponúk. Zoznam naplánovaných katastrálnych území je zverejnený aj na web stránke verejného obstarávania josephine.proebiz.com, kde sú sprístupnené súťažné podklady.
Projektanti mrhajú silami
Komplexné pozemkové úpravy na rozdiel od jednoduchých riešia spravidla celé katastrálne územia, najmä zložité spoluvlastnícke vzťahy k pôvodným pozemkom a ich vysokú rozdrobenosť. „Výsledkom má byť zlúčenie pozemkov do väčších územných celkov vo výlučnom vlastníctve jedného vlastníka a so stopercentnýn prístupom k novovytvoreným pozemkom. Zohľadňuje sa aj komplexné poľnohospodárske a ekologické využitie spracúvaného územia,“ vraví Lev Švárny, projektant pozemkových úprav. Pripomína aj nezáujem štátu o tieto projekty. „Napriek tomu, že ich majú všetky vlády v programových vyhláseniach, štát ich neobjednáva, i keď na projekty boli a zatiaľ sú európske peniaze,“ vraví.
Vidí za tým možné lobistické tlaky nájomcov, ktorým neprehľadný a rozdrobený stav vlastníctva vyhovuje. Ale aj politické dôvody. Švárny pripomína, že v posledných rokoch boli zrušené tri veľké súťaže na...
Zostáva vám 85% na dočítanie.