Budúce ľudské misie na Mesiac by mohla na našom jedinom prirodzenom satelite ohrozovať silná eruptívna činnosť Slnka. Erupcie podľa najnovšej štúdie dokážu za niekoľko minút zaplaviť Mesiac nebezpečným žiarením. Vedci naznačujú, že je potrebné, aby lunárne vozidlá boli vybavené kovovým ochranným plášťom, za ktorý by sa astronauti mohli v prípade potreby skryť.
Útok prichádza bez varovania
NASA už dlho vie, že protóny a ďalšie častice unášané solárnym vetrom predstavujú pre astronautov hrozbu, ale relatívne ľahko sa pred nimi dá chrániť vrstvami polyetylénu. Prítomnosť žiarenia spôsobuje i prehrievanie systémov na dlhé hodiny, takže pre astronautov je nevyhnutné za tento čas nájsť útočisko pred veľkými dávkami žiarenia. Pred nebezpečným žiarením však neprichádzajú od Slnka žiadne varovné signály. Vie sa, že röntgenové žiarenie nie je také závažné, aby predstavovalo veľké riziko pre misiu, no je nebezpečné pre astronautov pracujúcich mimo ochrany vesmírneho plavidla alebo základne.
Riziko rakoviny
Výskumom nebezpečného žiarenia sa zaoberali David Smith z Lunar and Planetary Laboratory v arizonskom Tucsone a John Scalo z University of Texas v Austine. Na základe sledovania slnečných erupcií vedci vypočítali, že astronaut má desaťpercentnú šancu na zásah nebezpečným žiarením každých 100 hodín mimo ochranného úkrytu. Výron hmoty pri slnečnej erupcii môže u astronautov mimo úkrytu spôsobiť vytvorenie krvácajúcich vredov a ďalšie vnútorné poškodenia, či dokonca viesť až k rakovine.
Smrť pri opaľovaní
Slnko už v minulosti vyslalo do priestoru také dávky nebezpečného žiarenia, ktoré by bez menších problémov nechránených ľudí na Mesiaci zabili. Takéto erupcie sú však veľmi zriedkavé. Vedci vypočítali, že bezpečnú ochranu pred takýmto nebezpečným slnečným vetrom by mohol astronautom poskytnúť ochranný štít s plochou tri štvorcové metre a s hmotnosťou 21 kilogramov.