19.06.2018, 13:55

Ako znížiť energetickú náročnosť verejných budov. Možnosť pre obce aj mestá

Súčasný stav mnohých verejných budov je katastrofálny. Svojej obnovy sa zatiaľ dočkalo len 25 percent z nich, pričom verejný sektor predstavuje približne 15- tisíc budov.

Ako znížiť energetickú náročnosť verejných budov. Možnosť pre obce aj mestá
Zdroj: HN archív

Celosvetovou osvedčenou a používanou metódou pre zvyšovanie energetickej efektívnosti s garanciou dosiahnutia plánovaných výsledkov je Garantovaná energetická služba (GES). Umožňuje využiť potenciál budúcich úspor energie každej budovy na financovanie potrebných investície v súčasnosti. „Šetrí energiu v budúcnosti a peniaze už dnes,“ zdôrazňuje Marcel Lauko z Asociácie poskytovateľov energetických služieb. „Navyše, výška úspory je zmluvne garantovaná, klient teda nič neušetrí, ale nič ani nezaplatí.“

Doteraz investovanie do spotreby energie verejných budov a osvetlenia reguloval Štatistický úrad Európskeho spoločenstva Eurostat. Všetky investície uskutočnené cez službu GES boli súčasťou verejného dlhu. Obce, mestá a štátne organizácie mali problém s realizáciou. 

Podľa novej regulácie Eurostatu už nebudú verejný sektor zadlžovať. Prostredníctvom garantovaných energetických služieb sa z verejného dlhu vynímajú. Vlastníci aj správcovia budov tak môžu robiť aj projekty, ktoré doposiaľ neboli možné pre rozpočtové pravidlá. Otvárajú sa im tak aj dvere do sveta moderných a úsporných technológií.

„Ak by sa realizovali projekty energetickej efektivity iba s 25 percentnou priemernou úsporou, ušetrilo by sa 60 miliónov eur, v priemysle až 340 miliónov eur,“ vysvetľuje Marcel Lauko. Preto Asociácia poskytovateľov energetických služieb vlani prvýkrát vyhlásila súťaž Efektia, do ktorej sa mohli prihlásiť vlastníci aj správcovia verejných budov, mestá aj obce, ktoré vo svojich budovách efektívne využívali energiu. Štyridsať päť projektov prinieslo ročnú úsporu v energiách 900- tisíc eur.

Odnes Asociácia vyhlasuje druhý ročník. Prihlášky môžu posielať obce, mestá, vlastníci a správcovia budov do 30. septembra 2018. Podmienkou je, aby prihlásili projekty, ktoré mali od mája 2015 do mája 2018 a neboli prihlásení v minulom roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.