20.06.2018, 00:00

Vlastníci opravu lodžií nezvládnu

Ako vidia odborníci otázku individuálnej starostlivosti vlastníka bytu o svoj balkón? Môže každý vlastník zvládnuť technickú stránku jeho údržby či opravy. K problematike sa vyjadruje statik Jozef Baran.

Vlastníci opravu lodžií nezvládnu
Zdroj: Marek Kmeť

Trhlinky v konštrukcii
Klasický balkón je konštrukcia, ktorá je plne vystavená poveternostným vplyvom – vode a mrazu. Pri takýchto konštrukciách sa nedá vylúčiť, či vplyvom mrazu nevzniknú malé trhlinky. Ak sa do nich dostane voda a zamrzne tam, trhlinky sa budú zväčšovať. Za jednu zimu je týchto cyklov veľa. Ak sa tomu nezabráni vhodnou opravou, môže v priebehu rokov nastať situácia, keď sa začnú uvoľnovať kúsky betónu a začne sa korózia výstuže. Presne to je jav, ktorý môže spôsobiť deštrukciu balkóna.

Ohrozovanie verejnosti
Ak majiteľ bytu nie je ochotný pri pomalej deštrukcii balkóna s tým nič robiť, napríklad z finančných dôvodov, môžu byť ľudia, ktorí sa pohybujú v blízkosti takýchto balkónov, ohrození. Môže nastať aj situácia, keď si majiteľ balkóna dá poruchy opraviť, ale môžu byť opravené neodborne a degradácia betónu a výstuže bude pokračovať. V zmysle zákona je majiteľ budovy alebo jej časti povinný starať sa o to, aby budova neohrozovala verejnosť. V praxi vidno, že sa to nedodržiava. Niekedy však môže byť porucha aj skrytá, teda nie je možné ju identifikovať.

Proces údržby alebo opravy
Všetky stavebné konštrukcie starnú, to je normálny proces. Preto sa treba o ne starať. V prípade zatekania do balkónov treba nájsť príčinu. Môže to byť napríklad poškodené oplechovanie,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.