02.07.2018, 23:31

Penzisti, ušetrite na liekoch či strave

Mestá a obce pomáhajú penzistom príspevkami na stravovanie, dopravcovia sa starajú o ich lacnejšie cestovanie a zdravotné poisťovne o šetrenie dôchodcov na liekoch a zdravotnej starostlivosti. Ďalšie zľavy sú im poskytované pri návšteve kultúrnych podujatí či historických pamiatok, vstupe do kúpeľov, no môžu absolvovať aj zvýhodnené pobyty a dovolenky.

Penzisti, ušetrite na liekoch či strave
Zdroj: Pavol Funtál

1. Strava pre dôchodcov
Zabezpečuje nejakú pomoc v stravovaní dôchodcov aj mesto Krompachy?
Krompachy poskytujú príspevok na stravu vo výške 0,50 eura, pokiaľ príjem žiadateľa a spoločne posudzovaných osôb neprekračuje 1,6-násobok životného minima alebo sa mu rovná. Do 1,8-násobku životného minima vrátane poskytuje mesto o 10 centov nižší príspevok a do dvojnásobku životného minima vrátane je to 0,30 eura. Životné minimum pritom predstavuje sumu 199,48 eura mesačne. Seniori majú možnosť stravovať sa v dvoch školských jedálňach.

2. Seniorské konto
Ponúkajú banky starším ľuďom zvýhodnené účty?
Dôchodca si môže napríklad v OTP Banke zriadiť účet za jedno euro. „OTP senior konto ponúka bezplatné poskytnutie a vedenie elektronického bankovníctva, zadanie povolenia na inkaso alebo trvalého príkazu v pobočke banky či zmenu a zrušenie prostredníctvom internetbankingu,“ informuje Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas. Ďalej balík obsahuje mobilbanking a služby call centra, vydanie prvej platobnej karty Maestro majiteľovi účtu, výpis z účtu každý mesiac zasielaný e-mailom alebo preberaný osobne na pobočke, bezhotovostné kreditné prevody či zaslanie e-mailovej notifikácie k transakcii. A 65 rokov je maximálny vek, dokedy môže človek v tejto banke vyplatiť celú hypotéku.

3. Rozvoz obedov
Som imobilný dôchodca a žijem v Spišskej Novej Vsi. Môže my mesto pomôcť s donáškou jedla priamo domov?
Mesto Spišská Nova Ves poskytuje možnosť stravovania s rozvozom a aj bez rozvozu stravy. Pokiaľ dôchodca nemá záujem o donášku, môže sa stravovať v Domove dôchodcov na Brezovej ulici, pričom cena obeda je 2,07 eura. Seniori majú možnosť stravovania aj v 19 školských jedálňach a obed ich vyjde na 2,24 eura. Ak chcú seniori rozvoz stravy domov, po podaní žiadosti v spomínanom Domove dôchodcov si za túto službu priplatia 0,40 eura za jeden obed.

4. Stravný lístok
Aký príspevok na stravu mi poskytne mesto Púchov, keď tu mám trvalý pobyt a môj dôchodok je 329

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.