03.07.2018, 23:07

Životné minimum zvýši aj dôchodky

Od 1. júla sa zvyšuje životné minimum zo 199,48 eura na 205,07 eura mesačne. Okrem iného ovplyvní aj dôchodky.

Životné minimum zvýši aj dôchodky
Zdroj: Reuters

Zvýšenie životného minima má v prvom rade vplyv na exekučné zrážky z dôchodkovej dávky. Ovplyvňuje tiež nárok na predčasný starobný dôchodok. A od 1. januára 2019 má vplyv na garantovaný dôchodkový príjem vo forme minimálneho dôchodku.

Nižšie a vyššie zrážky
Sociálna poisťovňa bude od 1. júla 2018 väčšine penzistov, ktorým poisťovňa zráža z dôchodku exekučné zrážky, poukazovať viac peňazí. Po nej musí zostať penzistovi životné minimum v celej výške. Teda po novom suma 205,07 eura. Ak niekoho dôchodca živí, dostáva výživné 50 percent zo sumy životného minima. Doteraz to bolo 99,74 eura mesačne, od júla sa zvýši na 102,53 eura mesačne. Osobitne je stanovená základná suma vtedy, ak je pohľadávkou, v prospech ktorej sa vykonávajú zrážky, napríklad strháva výživné na maloleté dieťa.

Zvýšením životného minima sa môžu zrážky z dôchodku aj znížiť. A to vtedy, ak je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi zostať. Prvýkrát zrazí poisťovňa penzistovi inú sumu v auguste. Vtedy vyplatí aj peniaze, ktoré mu v júli zrazila navyše.

„Čiže, od 1. júla sa dôchodcom, ktorí podliehajú exekúcii, zníži suma ich exekučnej zrážky, teda zostane im z dôchodku viac,“ vysvetľuje Peter Višváder, hov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.