10.07.2018, 00:00

20 otázok a odpovedí: Podvodom s bytmi zabráni nová služba katastra

Ako sa vďaka novele od októbra zrýchli a skvalitní registrácia nehnuteľností?

20 otázok a odpovedí: Podvodom s bytmi zabráni nová služba katastra
Zdroj: Pavol Funtál

1. Zápis v katastri
Úrad bude rozhodovať, či v prípadne nejakých pochybností sa bude alebo nebude nehnuteľnosť evidovať v katastri. Ako to je v súčasnosti, aké problémy bude môcť úrad riešiť?
V pochybnostiach, či určitá nehnuteľnosť má byť evidovaná v katastri, bude rozhodovať Úrad geodézie, kartografie a katastra. Rozhodnutia bude aj zverejňovať. Nová právna úprava tak oproti doterajšiemu stavu odstráni nejednotné rozhodnutia okresných úradov pri rozhodovaní, či určitá nehnuteľnosť je alebo nie je predmetom evidencie v katastri. Odstráni sa tak stav, že v jednom okrese sa určitá nehnuteľnosť evidovala a v niektorom nie.


2. Nové lehoty
Skrátia sa lehoty na katastroch?
Zavedie sa osobitná lehota na výmaz záložného práva z doterajších 60 na päť pracovných dní, čo prispeje k rozvoju hypotekárneho trhu, a tým aj k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Skráti sa aj lehota na vykonanie záznamu v prípade, že návrh bude podaný elektronicky prostredníctvom formulára, a to zo 60 na 30 dní.

3. Oprava chýb
Rozšíria sa aj dôvody, pre ktoré budú môcť opraviť chybu priamo na katastrálnom odbore?
Áno. Katastrálny odbor bude môcť odstrániť zápis duplicitného alebo viacnásobného vlastníctva. Predísť sa tak má zbytočným sporom na súde, ktoré môžu byť zdĺhavé a finančne náročné, ak sa účastníci vedia dohodnúť. Toto konanie je na rozdiel od súdneho konania oslobodené od platenia správneho poplatku. Katastrálny odbor bude môcť opraviť chybné údaje zapísané v katastri na základe rozhodnutia o schválení registra obnovenej evidencie pozemkov, ak sa chyba zistila po uplynutí lehoty piatich rokov od zápisu registra obnovenej evidencie pôdy do katastra. Dôvodom na opravu chyby je aj zistenie, že zápis do katastra bol vykonaný, hoci neboli splnené podmienky na jeho vykonanie. Ak teda katastrálny odbor chybný zápis do katastra vykoná, mal by mať aj zákonné oprávnenie toto pochybenie napraviť.

4. Podvodné manipulácie
Zavádza sa nová elektronická služba – Sledovanie zmien v katastri nehnu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.