17.07.2018, 00:00

Za lieky dopláca menej ľudí

Ochranný limit bol pri starobných dôchodcoch 25 eur, od januára 2018 stúpol na 30. Limit sa okrem toho rozšíril aj na ľudí, ktorí dostávajú predčasný dôchodok a nevznikol im nárok na starobný dôchodok. Detaily o doplácaní za lieky vysvetľujú experti.

Za lieky dopláca menej ľudí
Zdroj: Pixabay

1. Žiadosť o zaradenie
Ktoré lieky sa dostali do najnovšieho kategorizačného zoznamu a z akého dôvodu? Mohli by ste niektoré, predovšetkým tie najdôležitejšie, aj bližšie špecifikovať? Na aký druh ochorenia sú určené?
Všetky údaje, ktoré sa týkajú žiadostí o zaradenie alebo vyradenie liekov zo zoznamu kategorizovaných liekov a určenie ceny liekov sú dostupné na elektronickom portáli ministerstva zdravotníctva v časti, ktorá sa venuje kategorizácii. Na webovom sídle ministerstva je možné vyfiltrovať jednotlivé typy žiadostí. Napríklad A1N – Žiadosť o zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a úradné určenie ceny lieku alebo A1P – Žiadosť o podmienené zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a úradné určenie ceny lieku.

2. Aktuálny zoznam liekov
Ako často sa mení zoznam liekov s doplatkami, ktoré sa hradia zo zdravotného poistenia?
Zoznam týchto kategorizovaných liekov zverejňuje ministerstvo zdravotníctva mesačne. V zozname je uvedená výška úhrady zdravotnej poisťovne aj výška doplatku pacienta. Zverejňuje sa aj zoznam liekov bez doplatkov. Ak chcete nájsť aktuálny zoznam, ten je zverejnený na webovom sídle ministerstva zdravotníctva pod názvom: Zoznam kategorizovaných liekov 1. 7. 2018 – 31. 7. 2018.


3. Dôležitosť informovania pacienta
Akým najprístupnejším spôsobom sa pacient dozvie, či a ktoré lieky mu poisťovňa uhradí?
Lekár, ktorý predpisuje humánny liek, je povinný pacienta informovať o maximálnej sume, ktorú dopláca za navrhovaný humánny liek, o možnosti náhradného lieku a o výške doplatku pacienta za náhradný liek. Ukladá mu to zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Pacient sa o výške doplatku môže informovať aj priamo v lekárni.

4. Platnosť predpisu lieku
Na aké dlhé obdobie môže ošetrujúci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.