StoryEditor

Nájomné sa pri pôde určuje po novom

02.08.2018, 00:00
Podmienky okolo nájomných zmlúv na poľnohospodárske pozemky sa zmenili. Hoci evidencia parciel sa musí robiť tak ako aj v minulosti, cenové mapy a zisťovanie obvyklého nájomného sú novinky. Prinášame všetko podstatné o evidencii a tvorbe nájomných cien, ako aj ďalšie dôležité informácie.

Odpovedá ministerstvo pôdohospodárstva

1. Vlastné a prenajaté pozemky
Od júla platí vyhláška ministerstva, nadväzujúca na novelu zákona o nájmoch, ktorá detailnejšie určuje spôsob, ako viesť evidenciu poľnohospodárskych pozemkov a pozemkov vo vlastníctve nájomcov. Pri ktorých pozemkoch musia takúto evidenciu dodržiavať družstvá, agropodniky a ďalší užívatelia prenajatej pôdy?
Užívatelia musia podľa tejto vyhlášky evidovať jednak vlastné pozemky, ale aj tie, ktoré majú prenajaté. Evidenciu vyhotovujú podľa katastrálnych území, pričom musia viesť osobitnú evidenciu tých, ktoré sú prenajaté na základe nájomnej zmluvy, a osobitne tých, na ktorých vznikol nájomný alebo podnájomný vzťah na základe rozhodnutia príslušného okresného úradu – odboru pozemkového a lesného.

2. Rozhoduje okresný úrad
Čo v prípade, ak si nájomca nesplní povinnosť uzavrieť s doterajším prenajímateľom podnájomnú zmluvu, tiež sa to zahrnie do evidencie?

Ak si nájomca nesplní povinnosť uzavrieť s doterajším prenajímateľom podnájomnú zmluvu do 60 dní od podania žiadosti, doterajší prenajímateľ požiada okresný úrad o vydanie rozhodnutia, že vzniká podnájomný vzťah k určeným pozemkom v prospech doterajšieho prenajímateľa. Toto sa tiež zaeviduje.


3. Ak chýba dohoda
Môže sa stať, že niekto užíva pozemok bez nájomnej zmluvy. Ako sa má vtedy postupovať?

Ak užívateľ pozemok užíva bez nájomnej zmluvy a zdokladuje, že vlastníkovi jej uzatvorenie navrhol a ten do dvoch mesiacov od doručenia návrhu naň nezareagoval, predpokladá sa, že uplynutím dvoch mesiacov odo dňa doručenia návrhu nájomnej zmluvy vznikol medzi nimi nájomný vzťah, a to na neurčitý čas. Dôležité je, aby užívateľ v návrhu zmluvy upozornil na dôsledky nekonania vlastníka. Iná situácia nastane, ak vlastník ešte pred doručením takého návrhu uzatvoril nájomnú zmluvu s inou osobou.

4. Elektronická či listinná podoba
Ako sa má viesť samotná evidencia o dohodnutom a zaplatenom nájomnom? Má to predpísanú formu?
Áno. Evidencia o dohodnutom a zaplatenom nájomnom sa vedie podľa katastrálnych území v členení pozemkov určenom zo zákona, a to za obdobie kalendárneho roka. Musí sa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-12-06 14:50:32 - Feat.: - Title: Čo znamená sceľovanie či komasácia pôdy? Vysvetľuje odborník 02 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zvykneš si cez deň na chvíľu zdriemnuť? Expert tvrdí, že ti to môže pomôcť viesť omnoho energickejší život 03 - Modified: 2023-07-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Pozemkové úpravy: čo sa mení, ako prebiehajú procesy a aké sú ich výhody a nevýhody? (kompletný prehľad) 04 - Modified: 2023-07-06 10:40:05 - Feat.: - Title: Nový balík návrhov EÚ je zameraný na zabezpečenie zdravej pôdy do roku 2050 05 - Modified: 2023-07-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Ako získať poľnohospodársku pôdu? Musíte dodržať tento postup
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
10. december 2023 23:57