07.01.2022, 19:00

Ušetrite aj desiatky eur. Pozrite sa, kto po novom nemusí platiť za lieky na predpis

Kým dosiaľ za liečivá neplatia deti do šesť rokov, od januára 2022 výhodu získajú aj mnohí dôchodcovia či držitelia preukazov ŤZP.

Tabletky
Zdroj: Unsplash/Ksenia Yakovleva

Limit spoluúčasti pri doplatkoch za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky hradené z verejného zdravotného poistenia predstavuje sumu, ktorou sa pacient spolupodieľa na úhrade lieku v priebehu štvrťroka. Je to ochranná hranica, ktorá má zabezpečiť, aby vybraní poistenci, ktorí to naozaj potrebujú, neplatili za lieky príliš veľa. V prípade dôchodcov napríklad platí, že maximálna suma doplatkov za lieky v priebehu 90 dní, teda troch mesiacov, nesmie prekročiť hranicu 30 eur.

1. Zvýhodnené deti

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že na poistenca, ktorý k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nedovŕšil šesť rokov, sa vzťahuje limit spoluúčasti vo výške 0 eur. Vďaka zákonu o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia od 1. apríla 2021 už nemusia rod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.