31.08.2018, 14:35

Idú vaše deti do školy? Pár rád ešte pred nástupom

Štart do nového školského roka môže byť pre väčšinu detí stresujúci. Ako sa s ním vysporiadať, radí psychologička Mária Balážová.

Idú vaše deti do školy? Pár rád ešte pred nástupom
Zdroj: StockExpert

Ešte pred nástupom

Rodičia by mali s deťmi dodržiavať školský režim už niekoľko dní pred začiatkom školy. Je dôležité, aby školák sa pripravil na skoré vstávanie a aj pri skrátenom čase spánku sa cítil oddýchnuto. Preto je potrebné pár dní pred začiatkom školy nastaviť čas budíka, na ktorý bude stávať počas školských dní.

Mali by ste sa s dieťaťom porozprávať aj o mimoškolskej aktivite, o krúžkoch, ktoré bude navštevovať. Záleží na tom, aby bol na menej voľného času pripravený.

Denný harmonogram je dôležitý aj počas školy. Dieťa by ešte pred začiatkom malo vedieť, koľko mu budú trvať jednotlivé hodiny, kedy bude mať prestávku a kedy pôjde na obed. V škole by sa mal v tom orientovať už sám.

Pri psychickej príprave dieťaťa nesmieme vynechať aj vysvetlenie spôsobu akým funguje škola, že ho budú učitelia známkovať, prečo je dôležité, aby bol dobre ohodnotený.

V rozhovoroch by nemalo chýbať ani upozornenie na ďalšie nástrahy, ktoré deti môžu v škole stretnúť, napríklad šikanovanie.

Začiatok školského roka

Začiatkom školy je dôležité, aby rodičia pomohli školákom, predovšetkým tým menším, so štruktúrovaním ich času. Školáci by mali striedať čas na prípravu do školy s časom na oddych a zábavu.

Pre množstvo detí je návrat do školských lavíc často aj návratom k tlaku, úzkostiam a starostiam. Najmä prvé dni a týždne môžu byť pre celú rodinu náročné. Je preto potrebné dodržiavať akúsi formu striedania času na prípravu na vyučovanie s časom na oddych a hru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.