06.01.2022, 19:00

Úrady už nechcú potvrdenie, že žijete. Aj to sa zmenilo po novom roku

Nové vymeriavacie základy pre poistné, vyššie sumy pre rodičov či práceneschopných. Pozrite, čo sa mení v sociálnom balíku.

Úrady už nechcú potvrdenie, že žijete. Aj to sa zmenilo po novom roku
Zdroj: Dreamstime

1. Dôchodcovia žijúci v Českej republike už nebudú predkladať doklady o žití

Dôchodcovia žijúci v Českej republike, ktorí dostávajú dôchodok zo Sociálnej poisťovne, už od januára 2022 nebudú mať povinnosť každoročne predkladať potvrdenie o žití. Údaje o poberateľoch dôchodkových dávok si bude Sociálna poisťovňa elektronicky vymieňať s Českou správou sociálneho zabezpečenia. Seniori tak ušetria čas pri overovaní podpisu na potvrdení a zasielaní potvrdenia. O ukončení povinnosti predkladať doklad o žití bude Sociálna poisťovňa svojich poistencov v Českej republike adresne informovať listom, ktorý dostanú spolu s oznámením o valorizácii dôchodku.

2. Bydlisko na Slovensku

Postup sa uľahčí aj dôchodcom, ktorí dostávajú dôchodok z Českej republiky na účet a majú bydlisko na Slovensku. Tí budú potvrdenie o žití predkladať Českej správe sociálneho zabezpečenia podľa českej legislatívy už len raz ročne. Doteraz tak robili každý štvrťrok alebo vždy pri žiadosti o výplatu dávky.

3. Sociálna poisťovňa stanovila nové vymeriavacie základy pre platenie poistného

Minimálny a maximálny vymeriavací základ na sociálne poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby sa od 1. januára 2022 zvyšuje. Minimálny vymeriavací základ, ktorý je 546 eur, sa zvyšuje na 566,50 eura. Maximálny vymeriavací základ, ktorý je 7 644 eur, sa zvyšuje na 7 931 eur. Minimálne poistné pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu od 1. januára 2022 bude 187,78 eura. Pre dobrovoľne poistenú osobu, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, bude vo výške 199,11 eura.

4. List do e-schránky

Informáciu o novej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.