10.09.2018, 00:00

Držte sa týchto rád pri spísaní závetu

Závet, ako svoju poslednú vôľu, môžete spísať vlastnou rukou, na stroji. Ak však s touto prosbou oslovíte notára, máte záruku, že bude platný, vaša vôľa sa naplní a listina sa nestratí. Prečo? Vysvetľujú notári.

Držte sa týchto rád pri spísaní závetu
Zdroj: Dreamstime

1. Závet vás nezbaví možnosti majetok predať
Čo je vlastne závet? Ide o listinu, ktorou môžete určiť, kto sa má stať dedičom vášho majetku po vašej smrti, prípadne v nej určíte dedičom podiely na majetku alebo konkrétne veci a práva, ktoré im majú pripadnúť po vašej smrti. „Závet nijakým spôsobom neobmedzuje závetcu v dispozícii s jeho majetkom za života,“ podčiarkuje Juraj Göbl z Prezídia Notárskej komory. Spisuje sa však v inom momente, než v akom nastáva jeho účinok. „Každý, kto má záujem týmto spôsobom majetok zanechať, musí si uvedomiť jednak to, že jeho pomery – osobné, majetkové alebo rodinné sa až do momentu smrti môžu ešte meniť a tiež to, že žiaden závetca sa realizácie svojho závetu nedožije,“ vraví notár.

Rada notára: „Niekedy pri najlepšej vôli závetcu, závet spôsobí v konaní o dedičstve skôr realizačné problémy,“ vraví Göbl a nebýva ani výnimkou, že príbuzných rozháda. Preto odporúča aj vzhľadom na význam závetu a jeho právne následky navštíviť právnika, najlepšie notára, ktorý je špecialistom na dedičské právo. „Vieme vysvetliť všetky súvislosti a prípadné riziká závetu.“

2. Povinné náležitosti, ktoré musíte dať do listiny
Pre platnosť závetu nie je dôležité, či je závet v záhlaví označený ako závet, testament či posledná vôľa, aleb

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.