StoryEditor

Ak chcete darovať pole, musíte ho najprv ponúknuť v registri

Vlastníte pozemok, ktorý už niekoľko rokov nemá využitie. Ak ste sa rozhodli ho darovať, mali by ste vedieť, že je rozdiel v tom, či ide o stavebný pozemok alebo poľnohospodársku pôdu. Na podmienky darovania pôdy v rozličných situáciách upozorňuje notár Pavol Dorič.

1. Vzhľadom na môj vek sa už niekoľko rokov nevládzem starať o pozemok za domom a po rodinnej porade by som ho rád daroval synovi. Ako mám postupovať, aby sa stal majiteľomon?
Rodič a jeho potomok sú osobami blízkymi podľa Občianskeho zákonníka. Pred uzavretím takejto zmluvy u notára vo forme notárskej zápisnice je potrebné zabezpečiť rodný list, ktorý dôkazuje, že obdarovaný je potomok darcu. Rodný list alebo jeho overená kópia je prílohou návrhu na vklad do katastra. Inak prevod medzi rodičom a dieťaťom nie je obmedzený postupom podľa zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

2. Nemám žiadnych potomkov a keďže môj mladý sused sa živí ako samostatne hospodáriaci
roľník, rozhodol som sa, že mu darujem pole, ktorého som vlastníkom. Môžeme pristúpiť k darovacej zmluve?
Vlastník je povinný zverejniť ponuku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Register je na webovom sídle ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka www.mpsr.sk. Zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuli je bezodplatné. Nadobúdať vlastníctvo poľnohospodárskeho pozemku môže osoba, ktorá má na našom území trvalý...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Odkázanie majetku má presné pravidlá. Advokáti vám poradia, na čo treba myslieť pri vecnom bremene 02 - Modified: 2023-09-09 08:00:00 - Feat.: - Title: Zvykneš si cez deň na chvíľu zdriemnuť? Expert tvrdí, že ti to môže pomôcť viesť omnoho energickejší život 03 - Modified: 2023-08-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Odkázal vám príbuzný majetok? Takéto máte možnosti 04 - Modified: 2023-08-03 13:30:00 - Feat.: - Title: Darovanie majetku má rôzne podoby. Kto má na to nárok a kedy môžete dedičstvo odmietnuť? 05 - Modified: 2023-07-24 13:30:00 - Feat.: - Title: Darovanie verzus závet: v čom je rozdiel a na čo si treba dávať pozor?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. september 2023 12:17