25.09.2018, 00:00

Advokáti sa sťažujú: absolventi škôl nie sú pripravení na prax

Pripravenosť absolventov práva na povolanie je podľa advokátskych kancelárií veľmi slabá. Univerzity si to uvedomujú.

Advokáti sa sťažujú: absolventi škôl nie sú pripravení na prax
Zdroj: Pavol Funtál

Nedostatočná pripravenosť absolventov práva na kariéru právnikov. Sťažujú sa na ňu mnohé advokátske kancelárie, poukazujúc najmä na nulové praktické skúsenosti mladých adeptov. K získavaniu poznatkov z praxe pritom svojich študentov veľmi nevedú ani právnické fakulty. Naopak. Mladí ľudia si za päť rokov zvyknú na zastaraný a teoretický štýl štúdia.


Kvantita namiesto kvality
Požiadavky zamestnávateľov sú však úplne iné. Ako uvádza Katarína Čechová, partnerka advokátskej kancelárie Čechová & Partners, absolventom chýba myslenie o aplikovaní teórie do praxe. Slovenské školstvo je schopné vychovať teoreticky zdatných absolventov, ale tí nemajú takmer žiadne schopnosti použiteľné v praxi. Len málo z nich sa v krátkom čase dokáže zapracovať a byť prínosom. Medzi požiadavkami zamestnávateľov a obsahom výučby na právnických fakultách je obrovská diera.


„Potom je nevyhnutné venovať veľa času vzdelávaniu mladších kolegov aj v teoretickej oblasti, čo predlžuje dobu ich plnohodnotného uplatnenia v právnej praxi,“ potvrdzuje Čechová. Ešte negatívnejšie vidí kvalitu absolventov Jaroslav Ružička, partner advokátskej kancelárie Ružička Csekes. „Od čias mojej akademickej praxe sa počet slovenských vysokých škôl a množstvo absolventov, ktoré vyprodukujú, niekoľkonásobne rozrástli. Žiaľ, kvalita nekráča ruka v ruke s kvantitou.“


Nelichotivú situáciu čiastočn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.