25.09.2018, 00:00

Novela plánuje zvýšiť počet členov strán

Národná rada rokuje o novele zákona o politických stranách, ktorou sa majú zaviesť limity na počet členov politických hnutí.

Po novom by mali mať politické strany najmenej 300 registrovaných členov. Navrhuje to novela zákona z dielne SNS. Pôjde teda o dvojnásobok počtu členov oproti tomu, ktorý dáva subjekt na kandidačnú listinu do parlamentu. Ak nové strany požiadavku nesplnia, nevzniknú. Návrh zákona o politických stranách má priniesť i ďalšie zmeny. Po novom by mali mať napríklad v širšom vedení aspoň 45 členov. Novela má zabrániť aj kupovaniu strán, zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi.


Novinkou je i návrh, aby sa členmi mohli stať všetci občania Slovenskej republiky, a tiež opatrenie, aby zakladatelia zrušenej strany nemohli päť rokov založiť novú, ani sedieť vo vedení už fungujúcej politickej strany. Za porušenie by mala hroziť subjektu pokuta 3 500 eur.


Stop mikrostranám
Autori novely očakávajú zvýšenie reprezentatívnosti strán. Keďže náš právny vývoj je aj po roku 1993 spätý s vývojom práva v Česku, navrhovatelia poukazujú na rozhodnutie českého Ústavného súdu. Ten rozhodol, že politické strany musia spĺňať aspoň minimálne podmienky reprezentatívnosti. Niektoré strany podľa SNS to nespĺňajú. Novela má podľa národniarov zabrániť vyžitým politikom zakladať politické strany s minimom členov, zoskupené okolo jediného lídra.


Podľa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.