25.09.2018, 13:44

Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?

Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.

Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Zdroj: Dreamstime

Medzi dopravné prostriedky s touto podmienkou patrí aj úžitkový automobil, motorka, štvorkolka, lietadlo, loď, plavidlo a podobne. To však nie je všetko. Novým autom sa rozumie motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 centimetrov kubických alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW, ktoré je určené na prepravu osôb a nákladov. Nemá najazdených viac ako 6 000 kilometrov, alebo v čase jeho kúpy neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky. Nemusí mať všetky tieto parametre, stačí len jeden z nich, aby ste za neho zaplatili DPH ako za nové.

Čo musíte urobiť?
1. V lehote do sedem dní od kúpy treba podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty daňovému úradu, v pôsobnosti ktorého máte trvalý pobyt.

2. K priznaniu treba priložiť aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku, zaplatiť daň z pridanej hodnoty v lehote bezhotovostným prevodom peňažných prostriedkov na osobný účet daňového subjektu, ktorý je vedený v Štátnej pokladnici (kód banky /8180) a ktorý mu pridelí daňový úrad vrátane predčíslia označujúceho druh dane (pre DPH platí predčíslie 500240-) a s variabilným symbolom na identifikáciu platby. Ten je v tvare 1100+číselné označenie mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, +rok, v ktorom vznikla daňová povinnosť.

3. Potom musí podať žiadosť o vydanie potvrdenia o zaplatení dane. Platí sa poplatok 1,50 eura. Ak podáte žiadosť elektronicky, platíte iba pol eura.

4. Až potom vydá daňový úrad potvrdenie o zaplatení dane, ktoré je potrebné predložiť pri prihlásení motorového vozidla do evidencie vozidiel na Dopravnom inšpektoráte Policajného zboru SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.