26.09.2018, 00:00

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať

Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Zdroj: Reuters

Mení sa niečo vo fungovaní živnostníčky popri tom, ako dostáva materské?
Ak si to mamička – živnostníčka dokáže predovšetkým časovo zariadiť, môže skĺbiť starostlivosť o dieťa s podnikaním. Navyše získava bonus v podobe úspory odvodov do Sociálnej poisťovne. V čase poberania materskej dávky nie je povinná platiť sociálne odvody. Situáciu môžeme prirovnať k prerušeniu živnosti, keď povinnosť platiť odvody tiež nevzniká. Musí si však dať pozor na to, že po skončení poberania materského sa povinnosť platiť odvody obnovuje.


Ako má však narábať s výškou preddavkov na zdravotné poistenie?
Môže s ňou narábať podľa toho, ako sa jej to oplatí, pretože sa na ňu nevzťahujú ustanovenia o povinnom minimálnom vymeriavacom základe. Ak napríklad predpokladá, že sa bude podnikaniu venovať popri starostlivosti o dieťa menej, a teda aj príjmy budú nižšie, môže si nastaviť mesačné preddavky na zdravotné poistenie na sumu nižšiu, ako je minimum 63,84 eura.


Môže si nastaviť mesačné preddavky aj na nulu?
Áno. Treba však rátať s tým, že v ročnom zúčtovaní, ktoré poisťovňa zašle v nasledujúcom roku, sa odráta od vypočítaného zdravotného poistného nízka alebo v prípade nulových preddavkov žiadna suma a zvyšok bude treba vyrovnať ako nedoplatok.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.