26.09.2018, 00:00

Materské môžu poberať matka i otec

Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.

Materské môžu poberať matka i otec
Zdroj: Dreamstime

Novela zákona, ktorou ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje súbežné poberanie dávky materského u otca aj matky – každého na iné dieťa – práve prebieha legislatívnym procesom. „Jej účinnosť predpokladáme od prvého januára 2019,“ vysvetľuje Barbora Petrová z tlačového odboru. „Pôjde o prípady, keď otec po dohode s matkou prevzal do starostlivosti dieťa a matka sa súčasne stará o ich ďalšie dieťa.“

Čo prinesie novela zákona
V súčasnosti môžu čerpať materské do troch rokov dieťaťa, v dĺžke 28 týždňov, aj otcovia. Nesmú ho však čerpať paralelne s jeho matkou. Tento model vystriedania rodičov pri potomkovi je čoraz populárnejší. Napríklad v roku 2012 dostávalo materské okolo 210 otcov, v roku 2017 viac ako šesťtisíc.

Ďalšou novinkou, ktorú obsahuje spomínaný zákon, je úprava výpočtu materského pri reťazových pôrodoch. Pri nich sa rozširujú situácie, v ktorých bude možné m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.