26.09.2018, 00:00

Nárok si musíte uplatniť v poisťovni

Pred uplatnením nároku na materské je dôležitý čas, keď si matka platila nemocenské v Sociálnej poisťovni. Od toho sa odvíja aj jeho výška.

Nárok si musíte uplatniť v poisťovni
Zdroj: Dreamstime

Tlačivo nie je voľne k dispozícii
Tehotnej žene tlačivo na dávky vystaví lekár spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Inému poistencovi než matke, ktorá dieťa porodila, dá tlačivo príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.


Rada Sociálnej poisťovne
Pred odoslaním treba: vyznačiť údaje vo vyhlásení, či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení, ako aj spôsob poukazovania dávky, podpísať ho a v prípade zamestnanca predložiť na potvrdenie aj zamestnávateľovi. Ak si chcete uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, musíte zaslať žiadosť o materské osobitne pre každé z nich.

Kde a kedy si treba uplatniť nárok
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia žiadosť o materské pobočke poisťovne. Zamestnanec pred uplatnením nároku predloží žiadosť o materské zamestnávateľovi, ktorý vypíše a podpíše potvrdenie zamestnávateľa na žiadosti.


Rada Sociálnej poisťovne
Žiadosť o materské je najlepšie predložiť ihneď po vystavení žiadosti. Otcovi dieťaťa poskytne Žiadosť o materské pobočka poisťovne, a to buď v papierovej forme pri osobnej návšteve, alebo vo forme skenu cez Ústredný portál verejnej správy. Nárok na materské si iný poistenec uplatňuje prostredníctvom originálu Žiadosti o materské, pričom každá žiadosť je očíslovaná jedinečným číslom, aby boli evidované a zabránilo sa podvodom. Uplatnenie nároku na materské prostredníctvom fotokópie Žiadosti o materské

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.