27.09.2018, 00:00

Aj otec môže čerpať materské na dieťa

V súčasnosti môžu aj otcovia čerpať materské v dĺžke 28 týždňov do troch rokov dieťaťa. Nesmú ho však poberať paralelne s jeho matkou. Od 1. januára 2019, ak zákonodarcovia schvália novelu, ktorú navrhuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, bude možné súbežné poberanie dávky materského u otca aj matky. Každý na iné dieťa.

Aj otec môže čerpať materské na dieťa
Zdroj: Boredpanda

Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne

1. Uplatnenie nároku
Som tehotná. Kedy a ako mám poslať žiadosť na vyplácanie materského?
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia žiadosť o materské pobočke poisťovne. Tehotnej žene tlačivo na dávky vystaví lekár spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Žiadosť o materské je najlepšie predložiť ihneď po vystavení žiadosti.

2. Otec a žiadosť
Po narodení nášho syna chcem zostať doma na materskej dovolenke namiesto manželky a starať sa o neho. Kde si mám podať žiadosť o materské?
Otcovi dieťaťa poskytne žiadosť o materské pobočka poisťovne, a to buď v papierovej forme pri osobnej návšteve, alebo vo forme skenu cez Ústredný portál verejnej správy. Nárok na materské si iný poistenec uplatňuje prostredníctvom originálu Žiadosti o materské, pričom každá je očíslovaná jedinečným číslom, aby boli evidované a zabránilo sa podvodom. Uplatnenie nároku na materské prostredníctvom fotokópie žiadosti, ktorá bola vydaná pre niekoho iného, nie je možné.


3. Správne vyplnenie
Čo mám v žiadosti o materské vyznačiť?
Skôr, ako žiadosť odošlete, treba vyznačiť údaje vo vyhlásení, či si uplatňujete nárok na dávku zo súbehu poistení, ako aj spôsob poukazovania dávky. Treba ju podpísať a v prípade zamestnanca predložiť na potvrdenie aj zamestnávateľovi. Ak si chcete uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, musíte zaslať žiadosť o materské osobitne pre každé z nich.

4. Rodný list dieťaťa
Počula som, že už netreba predkladať kópiu rodného listu dieťaťa.
Takýto doklad je potrebný len vtedy, ak dieťa nie je zapísané v matrike na území SR. V prípade rodných listov vydaných na území iného členského štátu EÚ, štátu EHP a Švajčiarskej konfederácie postačuje predloženie neoverenej kópie rodného li

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.