03.10.2018, 00:00

Vlastníte pôdu? Takto ju prenajmete

Zmeny v prenajímaní pôdy sa premietnu do nových zmlúv agrofiriem s vlastníkmi. Ako sa treba zachovať v jednotlivých situáciách, objasňuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ Advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners

Vlastníte pôdu? Takto ju prenajmete
Zdroj: Dreamstime

1. Vydanie pôdy
Ide o poľnohospodársku pôdu, kde sa nájom už skončil. Aké má možnosti vlastník a aké doterajší nájomca.
V zásade po skončení nájmu má vlastník pôdy právo žiadať od nájomcu vydanie pôdy v prípade, ak nemá záujem, aby sa nájom obnovil novou nájomnou zmluvou. V prípade, ak tak urobí, nájomca je povinný po zbere úrody pôdu vydať. Taktiež, samozrejme, obaja majú možnosť dohodnúť sa na novej nájomnej zmluve a pokračovať v doterajšom nájomnom vzťahu.


2. Výhodnejšia ponuka
Nájomná zmluva ešte trvá, avšak vlastník dostane inú, výhodnejšiu sumu za prenájom, než mu doteraz družstvo, agrofirma alebo samostatne hospodáriaci roľník vyplácal. Aké má možnosti vlastník a aké doterajší nájomca.
Pri tejto situácii predovšetkým závisí od toho, ako je koncipovaná samotná nájomná zmluva. Najčastejším prípadom je uzatvorenie zmluvy o nájme na dobu určitú, a to v trvaní minimálne päť rokov, maximálne 15 rokov. Ak je nájomná zmluva uzatvorená na dobu určitú a neobsahuje možnosť jej skoršieho ukončenia, ak dostane vlastník pôdy výhodnejšiu ponuku a doba nájmu sa ešte neskončila, nevie zmluvu ukončiť, a teda musí v doterajšom nájme, aj napriek inej výhodnejšej ponuke, zotrvať. Platí to však za predpokladu, že nájomca si riad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.