Slovenská mena si včera spomenula na prvé mesiace roka a opäť bola najsilnejšia v histórii. Podvečer sa jedno euro predávalo za 36,84 koruny.
Na vlne zhodnocovania sa "zviezol" aj premiér Robert Fico, ktorý podčiarkol vplyv vlády na spevňovanie slovenskej meny. "Jasné stanoviská k euru a jasné vyjadrenia o šetrení viedli k tomu, že je tu dôvera finančných trhov. Okrem iného sa prejavuje aj vývojom slovenskej koruny," vyhlásil.
Tentoraz nespomenul silu regiónu, ktorému pred pár mesiacmi pripisoval povolebné oslabovanie našej meny. Tá sa vtedy oslabila najmä kvôli zloženiu koalície a nejasným vyjadreniam o prijatí eura. Včerajšie posilňovanie koruny však z veľkej časti potiahol práve región, najmä maďarský forint.
Poprieť však nemožno ani domáce vplyvy: schodok rozpočtu v mantineloch stanovených Bruselom, odhodlanie vlády vstúpiť do eurozóny v plánovanom termíne či pokles inflácie korune pomohli.
StoryEditor