10.01.2022, 08:00

Mamičky, tehotné aj penzisti. Štát od nového roka zvyšuje viaceré sociálne dávky

Nové vymeriavacie základy pre poistné, vyššie sumy pre rodičov či práceneschopných Slovákov, ale tiež zvýšenie materských, tehotenských a ošetrovných dávok. Pozrite sa, aké zmeny pripravil štát od začiatku roka.

Mamičky, tehotné aj penzisti. Štát od nového roka zvyšuje viaceré sociálne dávky
Zdroj: Pixabay

1. Zvýšenie dôchodkov

Penzie našim seniorom sa v roku 2022 zvýšia o 1,3 percenta mesačnej sumy dôchodku. Je to percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov – určeného Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka 2021. O zvýšenie dôchodku nie je potrebné Sociálnu poisťovňu žiadať. Poberatelia dôchodkov dostanú o zvýšení písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2022, a to aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022, informuje Sociálna poisťovňa.

2. Dočasná práceneschopnosť

Ak sa poistenec stane dočasne práceneschopným v roku 2022, maximálna výška jeho nemocenského na deň predstavuje 40,974 eura. Pri 30-dňovom kalendárnom me

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.