15.10.2018, 14:10

Počet nespoľahlivých platcov dane klesá

I napriek tomu, že úniky na daniach asi nikdy nevymiznú, ich počet aktuálne klesá. Svedčia o tom prieskumy spoločnosti Bisnode.

Počet nespoľahlivých platcov dane klesá
Zdroj: Dreamstime

Ku koncu septembra bolo na Slovensku 4 401 podnikateľov, ktorí štátu neodviedli daň z pridanej hodnoty. „Podľa našich zistení ide o najnižšie číslo za posledné obdobie,“ uvádza Petra Štěpánová, analytička poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá poskytuje ekonomické analýzy.

Jedna z nich ukázala, že počet neplatičov klesol za posledné tri mesiace o 188 spoločností. Zároveň naznačuje, že klesajúci trend bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Počet nespoľahlivých platcov dane z pridanej hodnoty je aktuálne nižší, ako to bolo v júni 2017. V tom čase Bisnode vo svojich databázach evidoval 4 711 neplatičov a do konca roku 2017 tento počet klesol o ďalších 298 subjektov na 4 413. „V prvom polroku tohto roka sme zaznamenali mierny nárast počtu neplatičov. 

Daň z pridanej hodnoty vtedy štátu neodviedlo 4 589 podnikateľov, čo bolo o 176 neplatičov viac ako na konci minulého roka. No o ďalšie tri mesiace, teda ku koncu septembra 2018, počet nespoľahlivých platcov klesol na 4 401, čo je najnižšie číslo za posledné obdobie,“ hovorí Petra Štěpánová a dodáva, že vývoj v tejto kategórii kopíruje klesajúci trend z minulého roka.

Najhoršiu platobnú disciplínu pri odvádzaní dane z pridanej hodnoty majú podnikatelia z radov spoločností s ručením obmedzeným, ktorých je 3 098. Za nimi nasledujú živnostníci v počte 1 053 osôb a napokon akciové spoločnosti, ktorých je 89.

Aj keď je najviac neplatičov v Bratislavskom kraji, teda presne 879, percentuálny podiel dlžníkov v porovnaní s počtom všetkých registrovaných subjektov k platbe dane je práve v Bratislavskom kraji najnižší. Predstavuje len 1,77 percenta.

Naopak, najvyšší podiel neplatičov má Trnavský kraj, kde daň z pridanej hodnoty neplatí viac než päť percent registrovaných podnikateľov. Najmenej neplatičov podniká v Trenčianskom kraji, kde ich je len 316, čo sú necelé tri percentá podnikateľov v tomto kraji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.