StoryEditor

Odmeny vo firmách ukladá zákon

16.10.2018, 00:00
Viete o tom, že v eseročke nesmiete uvádzať slovom konateľ názov pracovnej pozície? Alebo že konateľ nie je pracovnou náplňou? Všetko podstatné, čo súvisí s výkonom funkcie konateľa či spoločníka v eseročke z hľadiska odmeňovania a odvodov, vysvetľuje Matúš Čechovič z advokátskej kancelárie Marônek & Partners.

Konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným možno odmeňovať za výkon funkcie dvoma spôsobmi. Buď má s firmou uzavretú mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o výkone funkcie. Ak si však nedohodne a neuzavrie žiadnu písomnú zmluvu, vtedy podliehajú vzťahy medzi ním a firmou ustanoveniam mandátnej zmluvy.

Konateľ môže byť vo firme zamestnaný ako zamestnanec. Pozor – nesmie byť zamestnaný na pracovnej pozícii konateľ. Môže sa však zamestnať na akejkoľvek pozícii, napríklad ako manažér, vedúci či riaditeľ. Súčasne platí, že jeho pracovné povinnosti nesmú byť totožné s pracovnými povinnosťami vyplývajúcimi z funkcie konateľa. Je to preto, lebo výkon konateľskej funkcie vyplýva z Obchodného zákonníka, zatiaľ čo obsah pracovnoprávneho pomeru a nadväzné práva a povinnosti vyplývajú už zo Zákonníka práce. Inak povedané, funkcia konateľ nie je druh práce, preto nemôže byť náplňou pracovného pomeru.

Pravidelná odmena
Odmeňovanie konateľa môže byť pravidelné aj nepravidelné. Pri pravidelnom odmeňovaní platí percentuálnu sumu z odmeny na nemocenské poistenie konateľ aj spoločnosť. To isté platí aj pri nemocenskom, dôchodkovom poistení a poistení v nezamestnanosti. Na druhej strane, neplatí sa úrazové ani garančné poistenie. Čo sa týka rezervného fondu, prispieva doň určitou percentuálnou sumou firma. Zdravotné poistenie platí aj spoločnosť, aj konateľ, a to taktiež určitým percentom z odmeny. Nezabudnime ešte na to, že konateľ musí zo svojho príjmu odv...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-06-21 09:00:00 - Feat.: - Title: Dosť bolo manipulovania. Táto Európska krajina sa môže stať prvou na svete, kde budú klamstvá politikov kriminalizované 02 - Modified: 2024-06-13 16:18:03 - Feat.: - Title: Podnikateľov zákon demotivuje. PS navrhuje rýchlejšie odpisovanie technického zhodnotenia majetku firiem 03 - Modified: 2024-05-30 09:39:17 - Feat.: - Title: Ste podnikateľ a využívate rôzne služby? Nezabudnite na túto dôležitú povinnosť 04 - Modified: 2024-05-28 14:01:09 - Feat.: - Title: Množstvo západných firiem zostáva v Rusku napriek plánom na odchod. Tamojší trh sa zotavuje 05 - Modified: 2024-05-28 10:24:34 - Feat.: - Title: Deepfakov je čoraz viac, rozoznať ich je ťažké. Firmy už prišli o milióny dolárov
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. jún 2024 17:06