17.10.2018, 14:45

Vyhlási sa mimoriadne kolo Zelenej domácnostiam. Na inštaláciu zariadení bude jeden mesiac

V stredu 24. októbra 2018 o 15. hodine sa vyhlási mimoriadne kolo národného projektu Zelená domácnostiam. Kolo je určené pre tie domácnosti z mimobratislavských regiónov, ktoré budú mať zariadenia na výrobu tepla nainštalované do jedného mesiaca.

Vyhlási sa mimoriadne kolo Zelenej domácnostiam. Na inštaláciu zariadení bude jeden mesiac

Mimoriadne kolo bude krátke. Určené je len tým, ktorí sú rozhodnutí a pripravení okamžite po vydaní poukážky začať s inštaláciou. Vyhlási ho Slovenská inovačná a energetická agentúra z toho dôvodu, že v posledných dňoch zrušili platné poukážky viaceré domácnosti.

„Aktuálna disponibilná suma dosiahla 450-tisíc eur. Keďže pilotný projekt tento rok končí, vyhlásením mimoriadneho kola so skráteným termínom na inštaláciu zariadení umožňujeme, aby mohli byť využité aj zostávajúce vyčlenené prostriedky,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Suma môže ešte narásť, ak sa do začiatku kola uvoľnia ďalšie prostriedky z už vydaných poukážok. Domácnosti, ktoré vedia, že nebudú môcť využiť platné poukážky, by mali prostredníctvom zhotoviteľov čím skôr ukončiť ich platnosť.

V poslednom 28. kole budú podporené inštalácie tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu a slnečných kolektorov. Inštalácie musia byť ukončené a žiadosti o preplatenie poukážok predložené do 26. novembra 2018.

 „Ak nemajú domácnosti vybraného zhotoviteľa a nie je jasné, že zariadenie bude v priebehu pár dní k dispozícii, nech žiadosť radšej nepodávajú, ale počkajú na pokračovanie projektu v budúcom roku,“ zdôraznila A. Velická.

Prostriedky, ktoré zostanú z pilotného projektu, sa nedajú preniesť do ďalšieho projektu Zelená domácnostiam, pretože jeho rozpočet je už pevne stanovený.

Doteraz bolo v rámci pilotného projektu, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia, preplatených 16 739 poukážok v celkovej hodnote viac ako 37 miliónov eur.

Ďalšie poukážky v hodnote 3,6 milióna eur majú domácnosti k dispozícii. Všetky podporené inštalácie musia byť ukončené počas novembra 2018.

V projekte sa bude pokračovať tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019.

Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený.

V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25-tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja.

Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážky priebežne. Podrobnejšie informácie budú zverejnené po schválení pokračovania národného projektu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.