24.10.2018, 00:00

Čo má obsahovať návrh na vklad po novom

Na kataster sa súčastne so zmluvou doručuje aj návrh na vklad. Aj v ňom sa od októbra niektoré detaily zmenili. Vysvetľuje to Denisa Dulaková Jakúbeková, právnička spolupracujúca s poradenskou skupinou v oblasti práva a financií HMG Advisory Group.

Čo má obsahovať návrh na vklad po novom
Zdroj: Dreamstime

1. Návrh na vklad podávajú obaja účastníci spoločne. Ak ho má podať len jeden, odporúčame dohodnúť sa na tom v zmluve. Konanie o povolení vkladu sa totiž začína vždy na návrh účastníka. Katastrálny zákon však neurčuje, či je je to prevádzajúci alebo nadobúdateľ, prípadne obaja. Ustanovuje iba toľko, že účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti. Z toho vyplýva, že príslušný katastrálny odbor by mal akceptovať návrh podaný jednak spoločne - obomi účastníkmi právneho úkonu, ako aj ktorýmkoľvek z nich.

2.
Pokiaľ návrh na vklad podáva fyzická osoba, uvedie svoje meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo (ak ide o cudzinca, je potrebný iný identifikátor), miesto trvalého pobytu, adresu na doručovanie v tuzemsku – ak je odlišná od miesta trvalého pobytu, ďalej údaj o štátnej príslušnosti. Ak ide o právnickú osobu, uvádza sa názov, identifikačné číslo, sídlo a adresa na doručovanie – ak je odlišná od sídla.

POZOR! Ak fyzická osoba nemá adresu evidovanú v registri obyvateľov a v návrhu na začatie katastrálneho konania neuvedie adresu na doručovanie, „doručí“ poštu okresný úrad oznamom na svojej úradnej tabuli a na svojom webe. Pošta sa považuje po 15 dňoch za doručenú. Aj vtedy, ak sa adresát o nej nedozvie.


3.
Katastrálne konanie je na príslušnom okresnom úrade, v územnom obvode ktorého sa nachádza nehnuteľnosť. Ak sa zápis práv k nehnuteľnostiam vkladom týka takých nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v územnom obvode viacerých okresných úradov, zaoberá sa ním ktorýkoľvek z nich.

4. Uvedie sa predmet návrhu – v praxi sa označuje aj ako „Vec: ....“

5. Označí sa právny úkon – odporúčame uviesť názov zmluvy opísaný priamo zo zmluvy, napríklad kúpna zmluva, nájomná zmluva a podobne.(RUN)

6. Nehnuteľnosť (pozemok, byt, stavba) sa označuje údajmi, ktoré sú určené katastrálnym zákonom, teda podľa katastrálneho územia, na ktorom sa nachádza.


Ak sa prevádza pozemok: vtedy sa uvedie parcelné číslo, výmera, druh pozemku, teda či je zapísaný v registri C alebo E.


Ak sa prevádza byt alebo nebytový p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.