08.01.2022, 19:00

Takto porastú príplatky za nadprácu

V roku 2022 vzrastie výška minimálnej mzdy mechanizmom ukotveným v zákone, rovnako ako to bolo aj po minulé roky. Výška príplatkov za prácu cez víkendy či v noci sa však po novom legislatívne zakotvila v Zákonníku práce, a preto sa už teraz neodvíja od samotnej výšky minimálnej hodinovej mzdy. Kedy a aké príplatky vám po novom musí zamestnávateľ uhradiť, vysvetľujú odborníci z praxe.

Takto porastú príplatky za nadprácu
Zdroj: AP/TASR

1. Plánované zvýšenie

Ako sa zmení výška minimálnej mzdy pre rok 2022?

Výška minimálnej mzdy zodpovedá 57 percentám priemerného platu v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Narastie o 23 eur a jej konečná hodnota je 646 eur. Každý zamestnanec má podľa zákonníka práce právny nárok na mzdu najmenej vo výške minimálnej mzdy. Inštitút minimálnej mzdy upravuje zákon o minimálnej mzde. Tento zákon sa vzťahuje nielen na zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ale od 1. januára 2013 aj na fyzické osoby, vykonávajúce pre zamestnávateľa práce na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ide o dohodu o vykonaní práce, dohodu o brigádnickej práci študentov a dohodu o pracovnej činnosti. Suma mesačnej minimálnej mzdy sa uplatňuje len u zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní formou mesačnej mzdy. U zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní inou formou mzdy, než je mesačná mzda, napríklad hodinovou mzdou, sa pri posudzovaní ich právnych nárokov na výšku mzdy vychádza z hodinovej minimálnej mzdy.

2. Hodinová mzda

Akým spôsobom sa toto zvýšenie premietne v rámci hodinovej mzdy zamestnancov?

Platí to aj pre osoby zamestnané na dohodu? Pre zamestnanca so 40-hodinovým pracovným časom vo výške 3,713 eura, čo je 1/174 zo sumy mesačnej minimálnej mzdy. Zvýši sa o 0,133 eura za hodinu oproti roku 2021, keď bola hodinová minimálna mzda vo výške 3,580 eura. Táto hodinová minimálna mzda platí pre zamestnancov zamestnaných na základe pracovného pomeru, ako aj pre tých, ktorí pracujú na dohodu.

3. Dosah na príplatky

Má výška minimálnej mzdy dosah na vypočítavanie výšky príplatkov?

Kedysi mala výška minimálnej mzdy, respektíve výška minimálnej hodinovej mzdy dosah aj na vypočítavanie príplatkov. To však od 1. januára 2021 neplatí. Legislatíva zmenila spôsob určovania minimálneho príplatku. Predtým sa určoval percentuálnou výškou hodinovej mzdy, teraz budú tieto sumy pevne zakotvené v Zákonníku práce, v paragrafoch 121 až 123.

4. Sťažený výkon práce

Majú osoby pracujúce v oblastiach, ktoré môžu potenciálne ohroziť ich zdravie trvalými následkami, nárok na finančnú kompenzáciu?

Zamestnancovi, ktorý má sťažený výkon práce, patrí mzdová kompenzácia pri rizikových prácach v prostredí, kd

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.