31.10.2018, 00:00

Príspevky na opateru sú už vyššie

Podpora hendikepovaných osôb spočíva v tom, aby im pomoc pomohla ostať vo ich prirodzenom prostredí a čo najviac sa zaradili do spoločnosti. V júli začala platiť novela zákona, ktorá zjednodušuje ich život. Aké významné novinky priniesla, vysvetľuje Barbora Petrová, hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Príspevky na opateru sú už vyššie
Zdroj: Dreamstime

FINANCIE NA OPATROVANIE
Príspevok na opatrovanie stúpol
o 120 eur. Z pôvodných 249,35 eura sa teda posunie smerom nahor na 369,36 eura mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb sa zvýši na 492,34 eura. V ďalších rokoch sa má zvyšovať tak, aby v roku 2020 bol príjem opatrovateľov na úrovni čistej minimálnej mzdy.

Príspevok pre opatrovateľov v dôchodkovom veku stúpne o 92,19 eura. Takto bude predstavovať 50 percent z príspevku pre opatrovateľa v produktívnom veku, čím dôjde k zvýšeniu z 92,52 na 184,71 eura. Pri starostlivosti o dvoch alebo viacerých osôb stúpne na 246,20 eura. V ďalších rokoch bude stúpať rovnako ako pri opatrovateľoch v produktívnom veku. Naďalej platí, že ak opatrovateľ dostáva dôchodok, ten mu zostáva nedotknutý v pôvodnej sume.

Ochrana príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšila z 1,7- na dvojnásobok životného minima. Ak by opatrovateľ opatroval nezaopatrené dieťa, jeho príspevok by vzrástol zo 49,80 eura na 100 eur mesačne. Ak sa opatrovateľ v produktívnom veku stará o nezaopatrené dieťa, jeho príspevok stúpol zo 49,80 eura na 100 eur.


Zrušilo sa krátenie príspevku na opatrovanie, keď je opatrovaná osoba hospitalizovaná viac ako 30 dní, a to v prípade, že opatrujúca osoba sprevádza osobu s ťažkým zdravotným postihnutím v zdravotníckom zariadení. Zároveň platí, že ak by opatrovaný človek zomrel, opatrovateľ dostane príspevok nielen za celý mesiac, v ktorom sa tak stalo, ale aj za nasledujúci. Príspevok sa nekráti ani v situácii, keď človek s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne.

Príspevok na opatrovanie je stanovený pevnou sumou a bude sa meniť vždy k 1. júlu. Toto platí aj pre príspevok na osobnú asistenciu.


PRÍJEM ASISTENTOV
Zlepšili sa podmienky pre osobných asistentov
. Ich hodinová mzda sa zvýšila z 2,78 na 3,82 eura, čo predstavuje nárast o vyše jedno euro.

Úplne sa prestal sledovať príjem ťažko zdravotne postihnutej osoby. Pôvodne sa príspe

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.